29.08.2018 16:27

61 lat temu urodził się Michael Jackson. Oto 10 największych hitów Króla Popu

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958. Z tej okazji warto przesłuchać największe przeboje Króla Popu.

Michael Jackson żyje
foto: ASSOCIATED PRESS/East News

Król Popu jest tylko jeden i każdy wie, kto nim jest! Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 i był po prostu skazany na sukces. Swoją karierę rozpoczął jako siedmiolatek w The Jackson 5 razem ze swoim rodzeństwem. Pierwszy solowy album „Got to Be There” ukazał się już w 1972 roku. Ogromny sukces przyszedł wraz z pojawieniem się płyty Thriller w 1982 roku.

Gdy widzowie MTV zobaczyli niesamowite kocie ruchy Michaela Jacksona w teledyskach do „Billie Jean”, „Thriller” czy „Beat It” po prostu oszaleli na punkcie wokalisty. Krążek rozszedł się w nakładzie 66 milionów egzemplarzy i nie ma chyba nikogo, kto nie kojarzyłby chociaż jednej piosenki z tego albumu.

Michael Jackson urodził się 61 lat temu

Fanki mdlały na koncertach Jacksona, który prezentował niesamowite sceniczne show. W sumie wokalista wydał za życia 10 studyjnych krążków i ostatni Invincible pojawił się w 2001 roku. Król Popu wylansował wiele ponadczasowych hitów, które nadal można usłyszeć na potańcówach czy w radiu. Niestety Michaela Jacksona zmarł 25 czerwca 2009 w wieku 51 lat.

Michael Jackson Thriller
Michael Jackson Thriller
Przeczytaj także Album "Thriller" Michaela Jacksona ukazał się 37 lat temu. Oto ciekawostki o słynnym klipie do tytułowego singla
foto: i.gifer.com

1. Billie Jean

Kultowy już taneczny utwór pochodzi z płyty „Thriller”. W teledysku widzimy, jak tajemniczy facet w płaszczu śledzi Jacksona, który przechadza się po ulicy i chętnie kręci piruety na chodniku. Gdy w końcu policji wydaje się, że ma Jacksona w garści, ten tajemniczo znika.

Za klip odpowiada Steve Barron. Teledyski w latach 80. były bardzo ważne dla promocji artysty i MTV chętnie puszczało wideo Jacksona, co mocno wpłynęło na wzrost popularności wokalisty.

2. Beat It

Na albumie „Thriller” pojawił się również chwytliwy kawałek Beat It”, który doczekał się również ciekawego klipu. Jacksonowi udaje się bowiem pogodzić dwóch przywódców gangów. W kawałku gościnnie zagrał również Eddie Van Halen, który przyozdobił numer spektakularną solówką.

3. „Thriller”

Tytułowa piosenka z legendarnego albumu to kolejny taneczny kawałek z widowiskowym teledyskiem, który dla wielu widzów był szokiem. W klipie Michael Jackson stał się zombiakiem, który straszy swoją dziewczynę. Filmowy klip pokazywano kilka razy dziennie w MTV i za każdym razem widzowie chętnie oglądali go od początku do końca. Nawet, gdy pokazywano pełną, 13-minutową wersję.

Michael Jackson Thriller
Michael Jackson Thriller
Przeczytaj także Album "Thriller" Michaela Jacksona ukazał się 37 lat temu. Oto ciekawostki o słynnym klipie do tytułowego singla

4. „Smooth Criminal”

To właśnie w tym klipie Jackson zaprezentował moonwalk i wszyscy zastanawiali się, jak to możliwe, że tancerze przechylali się do przodu stojąc na prostych nogach. Tajemnica po latach została wyjaśniona, ale nadal patrząc na gangsterski klip człowiek zastanawia się, jak człowiek może tak się ruszać. Numer  „Smooth Criminal” pochodzi z płyty „Bad”.

5. „Black Or White”

Singiel ukazał się na płycie Dangerous” z 1991 roku, a w teledysk wpakowano aż 6 milionów dolarów. Tym razem singiel nie opowiadał o miłości czy gangsterach, a o kwestii rasizmu. Kawałek w szybkim tempie wskoczył na 1. pozycję listy Billboardu Hot 100.

Tagi: Duperele Michael Jackson