Pogoda
05.11.2015 17:47

Mike Portnoy opowiada o swojej perkusji

Chcieliście wiedzieć, jak wygląda sprzęt, na którym pracuje znany muzyk? Teraz macie niepowtarzalną okazję poznać tajniki perkusisty.

Mike Portnoy opowiada o swojej perkusji
foto: kadr z wideo

Artysta doczekał się nowego zestawu perkusyjnego, na którym występuje w ramach trasy koncertowej promującej ostatni krążek kapeli The Winery Dogs, zatytułowany „Hot Streak”.

Wcześniej muzyk grał na skromniejszym zestawie, jednak teraz perkusista chciał mieć bardziej rozbudowany sprzęt. Jak się okazuje Portnoy jest nieco staromodny, bowiem gra na sprzęcie, który obecnie jest rzadko używany:

"

Jest to swego rodzaju retro i oldschoolowe, bo mam tom bez dolnego naciągu. W latach 70. wszyscy moi ulubieni perkusiści - Peter Criss, Roger Taylor z Queen, Alex Van Halen używali właśnie takich, bo były po prostu świetne. Obecnie niewiele osób je stosuje. "

W zestawie muzyka wszystkie elementy są symetrycznie rozmieszczone. Perkusja jest doprecyzowana w najmniejszym szczególne, nawet jeśli chodzi o sam wygląd. Sprzęt jest w srebrnym kolorze, zaś na membranach znajduje się logo zespołu.

Perkusja różni się również od wcześniejszego zestawu tym, że została przemyślana w taki sposób, by przetrwać wszystkie koncerty The Winery Dogs:

"

Cały zestaw jest połączony, więc różni się od tego pierwszego z ostatniej trasy, gdzie były oddzielnie stojące bębny. To powodowało, że niszczyłem perkusję każdej nocy. Teraz nowy system temu zapobiega. "

Artysta pokazał również trzy stopy, które znajdują się po jego lewej stronie, przy czym jedna ma nietypowe zastosowanie:

"

Pod koniec utworu „Empire” słychać ten krowi dzwonek i szkoda byłoby nie mieć tego na żywo, umieściłem go więc przy stopie. Gdy słyszysz ten dźwięk możesz w pełni poczuć atmosferę ze studia. "

Muzyk nawet zaprezentował swój trik z pałkami, który wykonuje w czasie występów. Na nich również znajduje się znak zespołu:

"

Na moich pałkach perkusyjnych Promark 420, tak jak na membranach, znajduje się logo The Winery Dogs. Można je dostać tylko ode mnie w czasie trasy, bo nie ma ich w sprzedaży. "

Pałki są w kolorze białym w nawiązaniu do jasnej kolorystyki albumu, obejmującej biały, srebrny, czarny i czerwony. Za perkusją muzyk ma swoją chłodziarkę z wodą i piwem... oczywiście bezalkoholowym.

Zobaczcie, co jeszcze artysta powiedział o swoim zestawie perkusyjnym:

Mike Portnoy narobił trochę hałasu za sprawą filmiku, gdzie gra na dziecięcej perkusji z Hallo Kitty. Z resztą ten pomysł spodobał się perkusiście na tyle, że teraz na koncerty zabiera ze sobą ten nietuzinkowy sprzęt:

"

W wyjątkowe wieczory, gdy publika jest naprawdę tego warta, wyciągam zestaw Hello Kitty w czasie mojej solówki na perkusji. Trzymamy ją z tyłu za wzmacniaczami Billy'ego i jeśli mam dobry koncert, biorę ją ze sobą i gram małe solo przed tłumem. "

Sam muzyk nie wie, ile koncertów wytrzyma różowa perkusja, bo dosyć mocno ją eksploatuje. Dziecięca zabawka robi prawdziwą furorę na koncertach Portnoya. Możliwe, że tym samym wpisze się jako stały element jego występów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Mike Portnoy