Mordercza krewetka nazwana po zespole Pink Floyd

Jakub Gańko
13.04.2017 09:56
Mordercza krewetka nazwana po zespole Pink Floyd Fot. East News + Bóg Pejnta

Na szczęście jej krwiożercze umiejętności mogą zaszkodzić najwyżej małym rybom. Co by na to powiedział Syd Barrett?

Ziemska flora i fauna wciąż kryje przed nami niezbadane tajemnice. Często są to kosmetyczne detale, które niewarte są nawet wzmianki na ostatniej strony codziennej gazety. Od czasu do czasu jednak np. nowo odkryte gatunki zasługują na większą uwagę. Jak w przypadku tej krewetki.

Nowym odkryciem pochwalił się na swoim Twitterze Uniwersytet Oksfordzki, zostało ono też już opisane na łamach pisma Zootaxa. I pewnie w gatunku tego skorupiaka odnalezionym na wybrzeżach Panamy też nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nazwano go... po grupie Pink Floyd.

Wszystko dzięki Sammy'emu De Grave'owi z Oxford University Museum of National History, który przewodniczył grupie badaczy. Już lata temu obiecywał, że jeśli uda im się kiedykolwiek odkryć nowy gatunek krewetki różowej, wykorzystają tę okazję do uhonorowania twórców „The Dark Side of the Moon”. De Grave już jako nastolatek był bowiem oddanym fanem kapeli.

Słucham Floydów, odkąd wydali „The Wall” - miałem wtedy 14 lat. Opisywanie tego nowego stworzenia było wymarzonym momentem, by nawiązać do mojego ulubionego zespołu. Wszyscy jesteśmy tutaj fanami Pink Floydów i zawsze mówiliśmy, że jeśli znajdziemy nową krewetkę, nazwiemy ją po tej grupie.

Trzeba też nadmienić, że nie jest to wcale byle jaka krewetka. Synalpheus pinkfloydi - bo tak ją od dziś należy tytułować - jest posiadaczką sporych jak na swój gatunek, różowych szczypiec, którymi potrafi operować w błyskawicznym tempie. Wytwarza przy okazji fale o natężeniu nawet 210 decybeli, co może zabić nawet niewielkie ryby.

Brzmi faktycznie jak niezły materiał na kawałek Pink Floydów. Nowa krewetka mogłaby spokojnie zająć miejsce obok „ośmiornicy” Syda Barretta. To zresztą nie pierwsze odkrycie De Grave'a nawiązujące do legendy rocka. Wcześniej już nazwał inny gatunek tych stawonogów mianem... elephantis jaggerai.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.