16.07.2018 15:14

Czy członkowie Pussy Riot, którzy przerwali finał mundialu popełnili przestępstwo o charakterze kryminalnym?

Czworo członków punkowego kolektywu Pussy Riot wbiegło na murawę i przerwało grę podczas finału mundialu 2018, w którym zagrały Francja i Chorwacja.

Czy członkowie Pussy Riot, którzy przerwali finał mundialu popełnili przestępstwo o charakterze kryminalnym?
foto: Kyodo/EAST NEWS

Pussy Riot to grupa artystyczna z Rosji wywodząca się ze środowiska punkowego, która obok nagrywania muzyki zajmuje się również happeningami i szeroko pojętym performance’em. Działania grupy mają z reguły podtekst polityczny – artyści mówią o prawach kobiet, równouprawnieniu płci i szacunku dla osób LGBT, a także o wolności słowa w swoim kraju.

Ponieważ w tym roku w Rosji odbywała się najważniejsza impreza sportowa roku, czyli mistrzostwa świata w piłce nożnej, członkowie Pussy Riot nie mogli nie dać o sobie znać w trakcie trwania tej imprezy. Podczas rozegranego 15 lipca 2018 finału mundialu pomiędzy Francją a Chorwacją na stadionie Łużniki w Moskwie czworo członków kolektywu, trzy kobiety i jeden mężczyzna, wbiegło na murawę.

Do incydentu doszło w 52. minucie. Intruzi nie mieli agresywnych zamiarów – jedna z artystek przybiła nawet piątkę z francuskim pomocnikiem, Kylianem Mbappe. Niemniej po kilkunastu sekundach ochrona wyprowadziła członków Pussy Riot z boiska.

Pussy Riot przerwał finał mistrzostw świata

Cała czwórka trafiła na komisariat policji. Jak donosił zespół na Twitterze, spędziła na policyjnym dołku całą noc.

"

Obecna sytuacja: Czterech członków Pussy Riot spędziło całą noc na komisariacie policji. Weźcie pod uwagę, że tam nie ma warunków do spania, jedzenia, wzięcia prysznica itd. Wciąż tam są i mają być zaprowadzeni do sądu. Mają im zostać postawione zarzuty wykroczeń administracyjnych. "

Brytyjska telewizja ITV ustaliła, że czworgu artystów  z grupy Pussy Riot mogą zostać postawione zarzuty o „pogwałcenie praw widzów” i grozi im grzywna w wysokości 11,5 tysiąca rubli (ok. 690 złotych) lub 160 godzin prac społecznych. Z informacji, które sam zespół zamieszcza w mediach społecznościowych wynika jednak, że artyści mogą mieć o wiele większe problemy.

W facebookowym poście grupa napisała:

"

Aktywiści mają być zabrani dzisiaj na przesłuchanie w sądzie, ale funkcjonariusze nie dali nam żadnej informacji, gdzie i kiedy odbędzie się proces.

Policja nie pozwala naszemu prawnikowi, Nikołajowi Wasiliewowi zobaczyć się z zatrzymanymi aktywistami ani z nimi porozmawiać. To niezgodne z prawem – każdy ma prawo rozmawiać z adwokatem.

Aktywistom stawia się zarzuty dwóch wykroczeń (do 15 dni pozbawienia wolności), a sprawa może być rozpatrzona z artykułu kryminalnego. Przynajmniej dwa policyjne źródła poinformowały rosyjską prasę, że urzędnicy rozpoczęli prawną procedurę ustalenia, czy sprawa kryminalna może być otwarta, czy nie. "

Pussy Riot

Zespół  Pussy Riot nie ma stałego składu – występuje w nim kilkanaścioro członków, głównie kobiet, ale również mężczyzn. Członkowie grupy najczęściej pokazują się publicznie w kominiarkach.

Artyści zrzeszeni w Pussy Riot nie unikają kontrowersji. Sławę na całym świecie zdobyli po tym, jak w 2012 wdarli się do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, gdzie odmówili „punkową modlitwę”. Amatorski film z performance’u wywołał wielki skandal w Rosji, a trzy członkinie grupy zostały skazane za „chuligaństwo”. Muzycy często mają problemy z rosyjskimi władzami – w lutym 2018 dwóch z nich było przesłuchiwanych przez służby specjalne po wizycie na anektowanym przez Rosję Krymie.

Finał MŚ: Francja-Chorwacja

Nowym mistrzem świata w piłce nożnej została Francja. W rozegranym 15 lipca 2018 finale w Moskwie drużyna Trójkolorowych pokonała Chorwację 4:2. To drugi tytuł mistrzowski dla Francji - poprzednio reprezentacja tego kraju triumfowała w 1998.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Pussy Riot