11.06.2018 11:53

FIFA zabroniła rockowej wokalistce wystąpić z okazji mundialu. Artystka wspiera rosyjskich separatystów na Ukrainie

Światowa federacja piłkarska nie życzy sobie politycznych sporów w trakcie futbolowego święta, dlatego zabroniła kontrowersyjnej artystce występu z okazji mistrzostw świata w Rosji.

FIFA zabroniła rockowej wokalistce wystąpić z okazji mundialu. Artystka wspiera rosyjskich separatystów na Ukrainie
foto: ALEKSEY FILIPPOV/AFP/EAST NEWS

Julia Cziczerina to rockowa wokalistka z Jekaterynburga. Należy do największych gwiazd rosyjskiej sceny rockowej. Rozgłos zyskały jej jednak nie tylko nagrania, ale również jej aktywność o charakterze politycznym. Cziczerina otwarcie wspiera separatystów na wschodniej Ukrainie, działających od 2014 roku.

Wspierani przez Rosję powstańcy ogłosili powstanie dwóch państw – Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Julia posiada paszport Ługańskiej RL i nagrała kilka piosenek poświęconych rebeliantom.

Wokalistka miała wystąpić w Rostowie nad Donem w Rosji w ramach Fan Fest, odbywającej się pod auspicjami FIFA imprezy towarzyszącej mistrzostwom świata w piłce nożnej. Po niedawnym koncercie, na którym Cziczerina wykonała „Rvat”, międzynarodowa federacja piłkarska postanowiła zabronić jej występu na Fan Fest.

"

Spodziewamy się dużej uwagi mediów i widzimy ryzyko narażenia na szwank reputacji FIFA oraz miasta-gospodarza turnieju z powodu występu artystki, który nawiązywał do tematów militarnych.

Wszystkie militarne, religijne i polityczne tematy są surowo wzbronione w trakcie wydarzeń organizowanych przez FIFA. Nawet, gdyby artystka nie wykonała militarnych piosenek na FIFA Fan Stage, to i tak jest za mocno związana z tematami militarnymi. "

Rosyjska gwiazda złośliwie odniosła się do decyzji FIFA w swoich mediach społecznościowych.

"

Jak wiecie, rock to muzyka rebelii, a ja jestem oficjalnie zakazana. "

Za występ, który się nie odbędzie, Cziczerina już otrzymała 500 tysięcy rubli. Podkreśla, że nie ma zamiaru zwracać tej sumy.

Rosja na mundialu 2018

Rosja będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej. W pierwszym meczu mistrzostw, 14 czerwca 2018 o 17:00 rosyjska „Sborna” zagra z Arabią Saudyjską. 19 czerwca 2018 o 20:00 Rosjan czeka mecz z Egiptem, a 25 czerwca 2018 o 16:00 z Urugwajem.

Mundial 2018 – daty, mecze Polaków

Na Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji wystąpią również Polacy. Polska zagra w grupie H z Senegalem (19 czerwca 2018, godz. 17:00), Kolumbią (24 czerwca 2018, godz. 20:00) i Japonią (28 czerwca 2018, godz. 16:00). 

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Mundial Poza Boiskiem