Pussy Riot przerwał finał mistrzostw świata w Rosji
Maciej Koprowicz
16.07.2018 10:13
Pussy Riot przerwał finał mistrzostw świata w Rosji Fot. kadr z wideo

Czworo członków anarchistyczno-punkowego kolektywu wtargnęło na murawę w trakcie finału mundialu Francja-Chorwacja. W efekcie grę na chwilę przerwano.

Pussy Riot to punkowa grupa artystyczna z Rosji, która zajmuje się muzyką, happeningami i szeroko pojętym performance’em. W swojej działalności grupa zwraca uwagę na ważne problemy polityczne i społeczne swojego kraju, mówiąc głośno o prawach kobiet, równouprawnieniu płci i szacunku dla osób LGBT, a także wolności słowa.

Właśnie w Rosji odbyła się najważniejsza impreza sportowa roku – mistrzostwa świata w piłce nożnej. Znając metody Pussy Riot, można było się spodziewać, że grupa da o sobie znać w trakcie turnieju. Rzeczywiście, tak się stało, a artyści ujawnili się w wyjątkowym momencie – w trakcie meczu finałowego.

Finał mundialu, Francja-Chorwacja odbył się 15 lipca 2018 na stadionie w Łużnikach w Moskwie. W 52. minucie na murawę wbiegły trzy kobiety i jeden mężczyzna. Nie mieli żadnych niebezpiecznych zamiarów – podbiegli na piłkarzy, by przybić im „piątki”. Oczywiście po kilkunastu sekundach zostali zatrzymani przez ochronę meczu.

Pussy Riot - incydent w finale mundialu

W związku z incydentem grę przerwano na kilkadziesiąt sekund, ale akcja Pussy Riot nie zakłóciła w znaczący sposób przebiegu spotkania. Warto dodać, że mecz obserwował osobiście prezydent Rosji, Władimir Putin.

Tuż po incydencie Pussy Riot przyznał się do jego organizacji na swoim Twitterze.

Z ostatniej chwili! Kilka minut temu 4 członków Pussy Riot wystąpiło w finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej: „Milicjant wkracza do gry”!

Grupa wyjaśniła, że jej członkowie wbiegli na murawę w strojach Niebiańskich Milicjantów, nawiązując tym samym do postaci stworzonej przez rosyjskiego poetę Dmitrija Prigowa. Zobaczcie wideo z performance’em Pussy Riot.

Czworo członków grupy zostało zatrzymanych przez policję. O 3.49 w nocy zespół na Twitterze poinformował:

Policja wciąż odmawia zwolnienia członków Pussy Riot, którzy wciąż w pozostają w areszcie. Oficer Subotin powiedział adwokatowi, by „przyszedł jutro i złożył zażalenie”. Nasi ludzie najwyraźniej spędzą tę noc w policyjnym areszcie.

Jeden z internautów udostępnił na Twitterze wideo z przesłuchania zatrzymanych artystów na posterunku.

Pussy Riot

Pussy Riot nie ma stałego składu – gra w nim kilkanaścioro członków, głównie kobiet, ale również mężczyzn, którzy zwykle występują publicznie w kominiarkach. W swoich działaniach artyści nie unikają kontrowersji. Pussy Riot zdobył sławę na całym świecie po tym, jak w 2012 wystąpił w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Amatorski film z koncertu wywołał wielki skandal w Rosji, a trzy członkinie grupy zostały skazane za „chuligaństwo”. Członkowie Pussy Riot często mają problemy z rosyjskimi władzami – w lutym 2018 dwóch z nich było przesłuchiwanych przez służby specjalne po wizycie na Krymie.

Finał MŚ: Francja-Chorwacja

Mistrzem świata w piłce nożnej 2018 została Francja. W finale w Moskwie drużyna trenera Didiera Deschampsa pokonała Chorwację 4:2. To drugi tytuł mistrzowski dla Francji - poprzednio Trójkolorowi triumfowali w 1998.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.