28.11.2017 10:14

Muzycy AC/DC na pogrzebie Malcolma Younga w Sydney

Uroczystości pogrzebowe gitarzysty AC/DC odbyły się 28 listopada 2017. Wzięli w nich udział członkowie zespołu, w tym Angus Young i Brian Johnson.

Muzycy AC/DC na pogrzebie Malcolma Younga w Sydney
foto: PETER PARKS/AFP/EAST NEWS

Malcolm Young wraz ze swoim bratem Angusem założył AC/DC w 1973 w Sydney w Australii. Przez ponad 40 lat pełnił w zespole funkcję gitarzysty rytmicznego – odpowiadał za wiele jego niezapomnianych riffów, w tym „Back In Black”. Odszedł z grupy w 2014 z powodu poważnych problemów ze zdrowiem – do końca życia cierpiał na demencję. Zmarł 18 listopada 2017 w wieku 64 lat. Niecały miesiąc wcześniej odszedł jego starszy brat, znany muzyk i producent AC/DC, George.

Pogrzeb Malcolma Younga odbył się 28 listopada 2017 w katedrze św. Marii w Sydney. Podczas liturgii nie grano utworów AC/DC – zabrzmiały tradycyjne pieśni, jak „Amazing Grace” i „Pan jest moim pasterzem” w wykonaniu chóru. Procesji z trumną towarzyszył zespół grający na dudach, podkreślający szkockie korzenie rodziny Youngów. Dudziarze wplatali w swoje melodie także fragmenty utworów australijskiego zespołu.

Członkowie najbliższej rodziny Malcolma nie przemawiali podczas uroczystości. Mowę pogrzebową wygłosił siostrzeniec gitarzysty, Bradley Horsburgh, który starał się rozładować żałobny nastrój, przypominając o miłości wuja do piłki nożnej i głupawych komedii. Podczas konduktu pogrzebowego z trumną zmarłego Angus Young przez cały czas dzierżył gitarę brata.

W uroczystościach wzięło udział wielu znanych australijskich muzyków, w tym oczywiście obecni i byli członkowie AC/DC – oprócz Angusa także były wokalista, Brian Johnson, były basista Cliff Williams i eks-perkusista zespołu, Phil Rudd. Wszyscy uczestnicy pogrzebu otrzymali pamiątkowe kostki gitarowe.

Wideo z uroczystości publikują australijskie media.

Zobaczcie galerię z pogrzebu Malcolma Younga:

Maciej Koprowicz
Tagi: Malcolm Young AcDc