05.04.2018 14:32

Muzycy Marduk kupowali nazistowskie gadżety od neonazistowskiej organizacji? Zespół zaprzeczył oskarżeniom

W 2017 roku wyciekły dane Nordyckiego Ruchu Oporu i media zastanawiają się, ile jest prawdy w tych informacjach.

Marduk
foto: kadr z wideo

Według szwedzkich mediów ETCD dwóch członków black metalowego zespołu Marduk zakupiło online w 2016 roku produkty w Nordyckim Ruchu Oporu - neonazistowskiej organizacji i partii w Szwecji. Zarzut dotyczy perkusisty Fredrika Widigsa i wokalisty Daniela „Mortuusa” Rostéa.

W 2017 roku w związku z hakerskim atakiem na serwer Nordyckiego Ruchu Oporu wyciekło wiele nazwisk - m.in. właśnie muzyków Marduk. Media doniosły, że Rosten dostał książkę o ruchu nazistowskim i w 2016 roku zamówił 100 ulotek o syjonizmie. Widings natomiast miał zakupić naklejki, książki i program partii.

Czy Marduk sympatyzuje z neonazistami?

Zespół jednak postanowił skomentować całą tę sprawę i zaprzeczył wszelkim oskarżeniom. Marduk jeszcze w sierpniu 2017 dowiedział się o wycieku danych, ale nie traktował tej sprawy na poważnie i w związku z tym jej nie komentował.

Teraz jednak sprawę odświeżyła szwedzka gazeta i zespół poczuł się w obowiązku, by skomentować całą tę sytuację:

"

Żaden z członków zespołu Marduk nie zamówił niczego ze strony, o której jest mowa, jak również nie miał nigdy nic wspólnego z tą organizacją. To wszystko, co mamy do powiedzenia w tej sprawie. To głupie, że będąc kapelą z 28-letnim stażem musimy znowu to powtórzyć: Marduk nie ma żadnego związku z politycznymi czy ideologicznymi programami, czy nazizmem. Nasze teksty dotyczą religii i historii, niczego innego. "

Zespół wspomniał również o podobnej sytuacji w lutym 2017, gdy będąc w trasie po USA wielu dziennikarzy szukało dowodów na to, że zespół sympatyzuje z nazistami. Przepytano zatem zespoły, które grały z Marduk i wszyscy twierdzili, że nie ma się do czego przyczepić.

Tak prezentuje się całe to oświadczenie:

Nazizm a metal

O problemie zrobiło się głośno, gdy Phil Anselmo podczas jednego koncertu po wykonaniu utworu „Walk” wyciągnął rękę w nazistowskim pozdrowieniu i wykrzyknął „White power”. Muzyk przeprosił potem za rasistowskie zachowanie, ale wielu muzyków głośno komentowało całe to zajście.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Marduk