13.09.2017 11:26

Muzycy Metalliki i Alice In Chains w kampanii na rzecz zapobiegania samobójstwom

Tragedie Chrisa Cornella i Chestera Benningtona zwróciły uwagę rockowego środowiska na problem depresji i myśli samobójczych, które dotykają coraz więcej osób

Muzycy Metalliki i Alice In Chains w kampanii na rzecz zapobiegania samobójstwom
foto: Retna/Photoshot/REPORTER, Robb Cohen/Invision/AP/Fotolink

W 2017 roku świat muzyki stracił dwóch wybitnych artystów – lidera Soundgarden, Chrisa Cornella i wokalistę Linkin Park, Chestera Benningtona. Obaj popełnili samobójstwo przez powieszenie i obaj cierpieli na depresję – śmierć Chrisa mogła być spowodowana przedawkowaniem leków psychotropowych.

Świat rocka nadal jest w szoku po tragicznym zgonie muzyków, ale depresja może dotknąć każdego, od wielkiej gwiazdy po zwykłego człowieka. Słynni artyści czują się w obowiązku ostrzegać fanów przed losem Chrisa i Chestera i zwracają uwagę na problem, jaki stanowią myśli samobójcze.

Członkowie MetallikiJames Hetfield, Kirk Hammett, Robert Trujillo i Lars Ulrich oraz wokalista Alice In Chains, William DuVall pojawili się w audycji poświęconej zapobieganiu samobójstwom pod tytułem „I’m Listening” (Słucham). Muzycy podkreślali, że w USA liczba samobójstw jest niepokojąco wysoka. Zachęcali osoby, które mają poważne problemy psychiczne do kontaktu z lekarzami.

William DuVall powiedział:

"

Wiedzieliście, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku więcej osób umiera w wyniku samobójstwa, niż morderstwa? O połowę więcej. Samobójstwa poprzedzają problemy ze zdrowiem psychicznym, poczucie beznadziei, uciążliwości i desperacji. "

James Hetfield dodał:

"

Hej, tutaj chłopcy z Metalliki. Myśli samobójcze mogą zdarzyć się każdemu. Najważniejsze, by mówić o tym. Nie jesteś sam. "

Kirk Hammett przekonywał, że wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu, a może uratować życie.

"

Nie jest oznaką słabości wizyta u lekarza, kiedy masz depresję. Niestety, natura depresji zabiera całą energię, która jest potrzebna na rozmowę z rodziną lub profesjonalną pomocą. Jeśli masz depresję, to najbardziej odważną rzeczą, jaką możesz zrobić jest zadzwonić po pomoc. "

Rob Trujillo przytoczył wstrząsające statystyki:

"

Co 11,9 sekundy ktoś w Stanach Zjednoczonych popełnia samobójstwo. To złe, więc ratujmy ludzi, pomóżmy im wyzdrowieć, dodajmy im otuchy. "

Wtórował mu Lars Ulrich:

"

Pamiętajcie, nie ma nic złego w tym, że macie uczucia. Depresja to najczęstsze zaburzenie zdrowia psychicznego. Ponad 20 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na depresję każdego roku. Samobójstwo to międzynarodowy problem i jest bardzo ważną kwestią związaną ze zdrowiem publicznym. "

Pod wpływem tragicznej śmierci Cornella i Benningtona wielu muzyków znalazło w sobie odwagę, by opowiedzieć publicznie o swych problemach psychicznych. Wokalista Neurosis, Scott Kelly wyznał, że zmaga się z poważną chorobą psychiczną,Corey Taylor ze Slipknota i Stone Sour zdradził, że walczy z depresją całe życie. Według badań muzycy są wyjątkowo podatni na tą chorobę. Depresja jest problemem aż 60% muzyków.

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Alice In Chains