06.03.2018 11:45

Muzycy słynnego brytyjskiego zespołu będą przewodnikami po Europejskim Centrum Solidarności

Jeden z najważniejszych punkowych zespołów lat 80. zawita do Polski. Zagra koncert, ale też wystąpi w bardzo nietypowej roli.

Muzycy słynnego brytyjskiego zespołu będą przewodnikami po Europejskim Centrum Solidarności
foto: materiały prasowe

Punkrockowy zespół Angelic Upstarts powstał w 1977 roku w mieście South Shields w Anglii. Na punkowej scenie zespół wyróżnia lewicowy przekaz – artyści w swojej muzyce walczą o sprawiedliwość społeczną i są rzecznikami klasy robotniczej. Nie tylko zresztą w swojej rodzinnej Wielkiej Brytanii.

W 1983 roku na ich albumie „Reason Why?” znalazł się utwór „Solidarity”, dedykowany polskiej Solidarności. Innym utworem poświęconym Polakom był „Victory For Poland”. Za sprawą Angelic Upstarts wielu fanów muzyki na Zachodzie zwróciło uwagę na sytuację polskiej opozycji politycznej w czasach PRL-u.

Również w naszym kraju utwór „Solidarity” zyskał dużą popularność – każdy wyraz, nomen omen, solidarności z walczącymi o wolność Polakami był u nas gorąco przyjmowany. Nie dziwi więc kultowy status grupy dowodzonej przez wokalistę Thomasa „Mensi” Mensfortha w Polsce.

Po 35 latach od premiery „Solidarity” Angelic Upstarts będzie gościem cyklu „Let’s Rock” organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 24 marca 2018 o 15:00 odbędzie się zwiedzanie wystawy stałej ECS, a w rolach przewodników wystąpią Mensi oraz gitarzysta Neil „Newts” Newton. Muzycy opowiedzą o tym, jak inspirowała ich polska Solidarność i wykonają akustycznie utwór „Solidarity”. Zespół przekaże także egzemplarz swojej płyty do zbiorów ECS.

ANGELIC UPSTARTS - okładka płyty

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje jednak na nie rejestracja pod adresem ecs.gda.pl/letsrock. Oprowadzanie będzie po angielsku z tłumaczeniem na język polski.

Dzień wcześniej, 23 marca 2018 Angelic Upstarts zagra koncert w Łodzi w klubie Magnetofon. Odbędzie się on pod hasłem „Wunder Wave 87 – Nie! dla rasizmu i homofobii”. Wystąpią również streetpunkowy Red Alert z Wielkiej Brytanii i polskie zespoły punkowe Bulbulators i Royal Spirit.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Angelic Upstarts