18.03.2019 12:01

Muzycy zareagowali na zamachy w meczetach w Nowej Zelandii. Głos zabrał m.in. Slayer, Anthrax, Queen i SOAD

Artyści rockowi wyrazili solidarność z Christchurch w Nowej Zelandii. Brian May i Serj Tankian opublikowali kondolencje, Slayer i Anthrax odwołali koncert. 

Anthrax
foto: Facebook/Anthrax

15 marca 2019 roku przed 3. w nocy czasu polskiego doszło do  ataku w meczecie Al-Nur, około godziny później sytuacja powtórzyła się na przedmieściu Christchurch w Nowej Zelandii. Jeden z napastników udostępnił transmisję na żywo ze strzelaniny i namawiał przy okazji do subskrybowania kanału youtubera PewDiePie’a. Jak podały nowozelandzkie władze, w wyniku ataków terrorystycznych 49 osób zostało zabitych, a 48 rannych

SXSW
SXSW
Przeczytaj także Strzelanina na festiwalu filmowo-muzycznym South by Southwest. Jedna osoba ranna

Strzelanina w Nowej Zelandii. Muzycy rockowi zareagowali na zamachy

Solidarność z ofiarami ataków i ich bliskimi chcieli wyrazić między innymi muzycy rockowi. Brian May, gitarzysta Queen nie krył swojego szoku w związku ze zdarzeniami, opublikował na ten temat post na swoim Instagramie:

"

Jestem przerażony i zasmucony przez to, co wydarzyło się w Christchurch. Jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Nowej Zelandii w tych trudnych chwilach. Podkreślamy, że sprzeciwiamy się wszelkim objawom przemocy.  "

Również wokalista System Of A Down, Serj Tankian nie pozostał obojętny na tragedię Nowozelandczyków. W jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych podkreślił, że ma nadzieję, że przez ataki kraj nie straci swojej renomy.

"

Jestem załamany i niezwykle przygnębiony widząc, jak tego rodzaju nienawiść i przemoc odwiedza wybrzeża Nowej Zelandii. Uważam, że to obraza tolerancji i szacunku, jakim zawsze ten kraj się wykazywał. Może nigdy nie był perfekcyjny, ale jest to jedno z najlepszych miejsc na tej planecie i nie pozwólmy tego zmienić w naszej świadomości. "

Z kolei muzycy Slayera i Anthrax odwołali koncert w Nowej Zelandii. Występ miał odbyć się 17 marca 2019 roku zaledwie kilometr od jednego z meczetów, w którym doszło do zamachu. O decyzji poinformował dyrektor obiektu Tim Scandrett:

"

Rozumiemy, że fani mogą być rozczarowani taką decyzją. Jednak uważamy, że jest to w najlepszym interesie dla bezpieczeństwa uczestników zabawy i dobrego samopoczucia nas wszystkich oraz opinni publicznej po wydarzeniach, które miały miejsce w naszym mieście zaledwie dobę temu. "

Agencja koncertowa Storm The Gates, która zajmowała się organizacją występu Slayera i Anthrax dodała:

"

Chcemy, aby muzyka miała pozytywny wpływ na nasze miasto, ale ostatnie wydarzenia są naprawdę niewytłumaczalne. Jesteśmy solidarni z Christchurch i przekazujemy najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim osobom dotkniętym tragedią. "

Anthrax zapowiedział na swoim Facebooku, że wróci do Nowej Zelandii najszybciej, jak to będzie możliwe oraz jasno wyraził swój sprzeciw wobec jakimkolwiek oznakom rasizmu używając wymownego hasztaga. 

Joanna Chojnacka
Tagi: Queen Slayer System of a Down Anthrax