06.07.2018 12:11

Muzyk Sex Pistols zagrał koncert w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Północnej i Południowej

Peace Train Music Festival to jeden z najbardziej niezwykłych festiwali muzycznych na świecie. Odbywa się na granicy między Koreą Północną i Południową, a artyści docierają na niego specjalnym pociągiem.

Muzyk Sex Pistols zagrał koncert w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Północnej i Południowej
foto: kadr z wideo

DMZ Peace Train Music Festival jest jeszcze jedną inicjatywą na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów na Półwyspie Koreańskim. Jej organizatorzy słusznie uważają, że ludzi najlepiej łączy muzyka.

Zgodnie z ideą festiwalu, specjalne pociągi i autobusy zabierają wykonawców i widzów ze stacji w Seulu do strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei, gdzie następnie odbywają się koncerty. W tym roku Peace Train Music Festival odbywał się 23 i 24 czerwca 2018. Wystąpili na nim południowokoreańscy wykonawcy Say Sue Me, Se Seunghwan Lee i Sanae Kang, Colonel Mustard & the Dijon 5 ze Szkocji, Joyce Jonathan z Francji i Mitsume z Japonii. Gwiazdą imprezy był Glen Matlock, basista znany z Sex Pistols.

Eks-Pistols wykonał swoje solowe utwory obok klasycznych piosenek swojej grupy, takich jak „Anarchy In The U.K.” i „Pretty Vacant”. Magazynowi „Rolling Stone” relacjonował:

"

Nie sądzę, że zagranie „Anarchy In The U.K.” na pokojowym festiwalu było najlepszym pomysłem, ale nikomu to specjalnie nie przeszkadzało. Tak naprawdę wszyscy się świetnie bawili. "

Matlock dołączył także na scenie do słynnego południowokoreańskiego zespołu rockowego Crying Nut, z którym wykonał pistolsowski „God Save The Queen” i autorskie piosenki Koreańczyków.

"

Nikt nie zwracał specjalnie uwagi na fakt, że koleś z Sex Pistols zaśpiewał piosenkę po koreańsku. Nie wiem, jak dobrze mi poszło. "

Basista pozytywnie wspomina swój udział w festiwalu.

"

Chciałem pomóc im zbudować most i spotkać się z fajnymi ludźmi z Korei. Chciałem pokazać moją solidarność z nimi i zobaczyć, jak żyje ta druga połowa. "

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana to pas ziemi o szerokości 4 kilometrów i długości 238 kilometrów, która stanowi linię demarkacyjną między Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną a Republiką Korei, wytyczoną po wojnie koreańskiej w 1953. Oficjalnie nie należy do żadnego z koreańskich państw i służyć ma uniknięciu prowokacji granicznych – na zewnątrz KSZ stale stacjonują wojska Korei Północnej i Południowej.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Sex Pistols