02.03.2018 11:46

Muzyk, który zabił swoją dziewczynę ma zagrać na festiwalu. W proteście powstała petycja

Festiwal w północnej Francji wzbudza wielkie kontrowersje za sprawą jednej z jego gwiazd.

Muzyk, który zabił swoją dziewczynę ma zagrać na festiwalu. W proteście powstała petycja
foto: XAVIER LEOTY/AFP/EAST NEWS

Kontrowersja wpisana jest w muzykę rockową. Nic dziwnego, że niejeden muzyk zyskał tyle samo zagorzałych wielbicieli, co zaprzysięgłych wrogów. Ale chyba żaden rockowy artysta nie polaryzuje publiczności tak bardzo, jak Bertrand Cantat. 

Cantat był w latach 1981-2010 wokalistą zespołu Noir Désir z Bordeaux, który był najsłynniejszym wykonawcą w historii francuskiego rocka. Nie tylko zyskał w swoim rodzinnym kraju status muzycznej ikony, ale również zdobył sporą popularność poza jego granicami, także w Polsce, gdzie piosenka „Le vent nous portera” była dużym przebojem.

Kariera Noir Désir załamała się w 2003 po dramatycznym incydencie w jednym z hoteli w Wilnie. 27 lipca 2003 Cantat ciężko pobił swoją dziewczynę, znaną aktorkę Marie Trintignant, która po kilku dniach w śpiączce zmarła. Litewski sąd skazał Cantata na osiem lat więzienia, ale muzyk został z niego zwolniony warunkowo po czterech.

Od tej pory Noir Désir działał w atmosferze skandalu, aż wreszcie rozwiązał się w 2010. Jego lider rozpoczął karierę solową. W 2017 wydał swój debiutancki album solowy, „Amor fati”. Choć album i single trafiły na listy przebojów we Francji, to dla wielu fanów muzyki w tym kraju Bertrand jest persona non grata.

Wokalista ma w tym roku wystąpić na festiwalu Papillons de Nuit, co nie spodobało się wielu internautom. 65 tysięcy osób podpisało internetową petycję do organizatorów o skreślenie Cantata z lineupu i odwołanie koncertu. 

Twórcy petycji piszą:

"

Zapraszając Bertranda Cantata, popieracie przemoc domową i wobec kobiet.

Dzieci, nastolatki, mężczyźni i kobiety wezmą udział w waszym festiwalu – będzie tam ponad 70 tysięcy osób. Będą tam młodzi, dorastający ludzie, mężczyźni i kobiety i wszyscy pomyślą sobie: Mężczyzna może zabić kobietę i grzecznie grać muzykę dla tysięcy widzów. Że mężczyzna może zabić kobietę, spędzić kilka miesięcy w więzieniu, a potem być oklaskiwanym i podziwianym.

Przemoc wobec kobiet nie może być zwalczona, dopóki festiwale jak wasz, czy też festiwale filmowe, programy telewizyjne lub inne duże wydarzenia będą nagradzać i zapraszać morderców, gwałcicieli i kryminalistów, by byli chwaleni i przedstawiani publiczności jako idole. "

Organizatorzy festiwalu nie zgodzili się na wykluczenie Cantata z listy swoich artystów. Odpowiedzieli:

"

Zdecydowaliśmy, że bierzemy pod uwagę tylko kryteria artystyczne.  "

Festiwal Papillons de Nuit odbędzie się w dniach 18-20 maja 2018 w Saint-Laurent-de-Cuves w Normandii.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Noir Desir