13.03.2018 16:41

Muzyk, który zabił swoją dziewczynę zrezygnował z występu na festiwalu po fali krytyki

Nie odbędzie się zapowiadany koncert Bertranda Cantata na jednym z francuskich festiwali. Były lider Noir Désir wycofał się z niego, by „zdjąć presję z organizatorów”. Zapowiedział, że nie będzie już występował na podobnych imprezach.

Muzyk, który zabił swoją dziewczynę zrezygnował z występu na festiwalu po fali krytyki
foto: PASCAL GUYOT/AFP/EAST NEWS

Niewiele gwiazd muzyki budzi tak skrajne emocje, jak Bertrand Cantat. Francuski wokalista w latach 90. XX wieku i na początku następnego stulecia osiągnął światowy sukces z zespołem Noir Désir, uważanym za jednego z najważniejszych wykonawców  w historii rocka we Francji.

Karierę zespołu przerwało tragiczne wydarzenie z 2003 roku. 27 lipca w hotelu w Wilnie Cantat ciężko pobił swoją dziewczynę, znaną aktorkę Marie Trintignant, która po kilku dniach w śpiączce zmarła. Litewski sąd skazał Cantata na osiem lat więzienia, ale muzyk został z niego zwolniony warunkowo po czterech.

Noir Désir działał jeszcze do 2010 roku w atmosferze skandalu. Po jego rozpadzie Cantat rozpoczął karierę solową. W maju 2018 miał zagrać na festiwalu Papillons de Nuit w Saint-Laurent-de-Cuves w Normandii.

Decyzja organizatorów o zaproszeniu Bertranda oburzyło wielu internautów. Powstała nawet internetowa petycja o jego usunięciu z lineupu. Jej twórcy pisali:

"

Zapraszając Bertranda Cantata, popieracie przemoc domową i wobec kobiet.

Dzieci, nastolatki, mężczyźni i kobiety wezmą udział w waszym festiwalu – będzie tam ponad 70 tysięcy osób. Będą tam młodzi, dorastający ludzie, mężczyźni i kobiety i wszyscy pomyślą sobie: Mężczyzna może zabić kobietę i grzecznie grać muzykę dla tysięcy widzów. Że mężczyzna może zabić kobietę, spędzić kilka miesięcy w więzieniu, a potem być oklaskiwanym i podziwianym. "

Organizatorzy festiwalu nie zgodzili się na wykluczenie Cantata z listy swoich artystów. Odpowiedzieli:

"

Zdecydowaliśmy, że bierzemy pod uwagę tylko kryteria artystyczne. "

Ostatecznie sam wokalista postanowił zrezygnować z występu na festiwalu Papillons de Nuit, aby „zakończyć kontrowersję i zdjąć presję z organizatorów”. Zadeklarował, że jak nie będzie już występował na żadnych innych festiwalach. W oświadczeniu na Facebooku napisał:

"

Nigdy nie starałem się uniknąć konsekwencji moich czynów. Jeszcze raz chcę wyrazić najszczerszy, głęboki i całkowity żal wobec Marie i jej rodziny. Odsiedziałem swój wyrok. Nie czerpię zysku z żadnych przywilejów. Po prostu chciałbym teraz, jak każdy inny obywatel, znów znaleźć swoje miejsce. I mieć prawo, by wykonywać swój zawód. "

Cantat zapowiedział jednak, że nadal będzie grał koncerty klubowe. Jednak one również budzą oburzenie wielu Francuzów. 12 marca 2018 w Montpellier odbył się protest przeciwko koncertowi wokalisty w tym mieście.

cantat2

W 2017 ukazał się debiutancki solowy Bertranda Cantata, „Amor fati”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Noir Desir