09.04.2019 12:20

Muzyka cyfrowa szkodzi środowisku bardziej niż fizyczne kopie? Są nowe badania

Wydawać by się mogło, że streaming i pobieranie muzyki przez internet jest o wiele bardziej bezpieczne dla środowiska niż chociażby produkcja plastikowych opakowań płyt CD. Nic bardziej mylnego.

Spotify
foto: pixabay.com

Popularność streamingu i pobierania muzyki przez internet zmniejszyła produkcję fizycznych kopii albumów naszych ulubionych wykonawców. Dzięki temu zużywamy mniej plastiku i energii, która musiałaby zostać wytworzona, aby wyprodukować płyty, kasety czy winyle. Logika sugeruje więc, że dominacja muzyki cyfrowej na świecie jest korzystna dla ochrony środowiska. Nic bardziej mylnego.

Do 2020 roku całkowicie przestaniemy ściągać muzykę?
Do 2020 roku całkowicie przestaniemy ściągać muzykę?
Przeczytaj także Do 2020 roku całkowicie przestaniemy ściągać muzykę?

Muzyka cyfrowa bardziej szkodzi środowisku niż fizyczne kopie

Naukowcy opublikowali wyniki badań, które sugerują, że emisje gazów cieplarnianych są aktualnie wyższe niż wtedy, gdy na rynku dominowały fizyczne nośniki muzyki. Dane pokazują, że w 1977 roku produkcja winyli wymagała emisji 157 tysięcy ton gazów cieplarnianych. Z kolei pobranie tej samej ilości muzyki lub streaming kosztowałby środowisko emisję od 200 do 350 tysięcy ton gazów.

Opublikowane dane jednak nie uwzględniają wielu pobocznych aspektów produkcji np. transportu, który również generuje zanieczyszczenia oraz zużywa energię, a nie jest wymagany przy streamingu czy pobieraniu muzyki przez internet. Co więcej, zwykle gdy słuchamy ulubionych utworów z nośników fizycznych i tak mamy włączony komputer, co powoduje dwukrotne zużycie energii, którą mogliśmy zaoszczędzić korzystając z dowolnego serwisu stramingowego.

Bez względu na to czy opublikowane badania są słuszne, czy też nie, raport Związku Producentów Audio Video oraz Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego za rok 2018 udowadnia, że udział muzyki cyfrowej w rynku fonograficznym ciągle się zwiększa. Chociaż specjaliści nie przewidują zupełnego zrezygnowania z nośników fizycznych (sprzedaż winyli ciągle rośnie!), to są one coraz mniej popularne.

Zobacz też:>>Piractwo w Polsce zmniejszyło sprzedaż muzyki o 5%<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele