Muzyka, która inspirowała seryjnych morderców. AC/DC, The Beatles, Black Sabbath

08.05.2019
Aktualizacja: 08.05.2019 14:03
Muzyka, która inspirowała seryjnych morderców. AC/DC, The Beatles, Black Sabbath Fot. : ASSOCIATED PRESS/East News

Zastanawialiście się kiedyś, co kierowało seryjnymi mordercami, kiedy popełniali zbrodnie? Okazuje się, że w wielu przypadkach, główną inspiracją do mordowania była muzyka. Sprawdźcie, czego słuchali seryjni mordercy.

Termin "seryjny morderca" stał się popularny w latach 70. za sprawą Teda Bundy'ego i Davida Berkovitza. Określenie wymyślił agent FBI, Robert Ressler lub dr Robert D. Keppel. Okazuje się, że niektórych kryminalistów, do popełnienia zbrodni, zainspirowała muzyka. Jedni z największych seryjnych morderców uwielbiali AC/DC, Judas Priest czy The Beatles. Inni słuchali country, bo takie melodie ich relaksowały. 

Zespoły, których słuchali seryjni mordercy: jaka muzyka ich inspirowała?

Przeczytaj także

1. David Berkovitz

David Berkovitz był amerykańskim mordercą pochodzenia żydowskiego. Był znany również pod pseudonimem "Syn Sama" i "44. kalibrowy morderca". Mężczyzna przyznał się do zabicia sześciu osób w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku. Okazuje się, że morderca uwielbiał zespół Hall & Oates. Dodatkowo Berkovitz słyszał głosy, które kazały mu zabijać, a już jako dziecko fascynował się zwłokami, które były wynoszone z płonących budynków dlatego w latach młodości bardzo często podkładał ogień.

2. Ted Bundy

O tym seryjnym mordercy jest teraz bardzo głośno. Nie tylko za sprawą serialu Netflix "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego", ale także przez film  "Podły, okrutny, zły", w którym główne role zagrali Zac Efron i Lily Collins. Premiera w Polsce odbędzie się 10 maja 2019 roku. Ted Bundy był jednym z najkrwawszych seryjnych morderców. Często gwałcił swoje ofiary przed morderstwem, a także po, dopuszczając się nekrofilii. Tedowi udało się dwa razy uciec z budynków, w których pilnowała go policja. Pierwszy raz z gmachu sądu, a drugi raz z więzienia. Morderca nie miał swojego ulubionego zespołu, ale uwielbiał słuchać radia i ludzi, którzy prowadzili audycje.

3. Charles Manson

Na wstępie należy zaznaczyć, że Manson nie był seryjnym mordercą, ale to on założył grupę religijną "Rodzina". Charles straszył członków, że zbliża się Armagedon, a za wszystko winił czarnoskórych twierdząc, że to oni dokonają "rzezi na białych". Mężczyzna przekonał swoich wyznawców, że to oni muszą zapoczątkować rewolucję i zacząć wszystko od domu Romana Polańskiego. Zbrodnia, którą popełniła sekta, uczyniła Mansona jednym z największych morderców-psychopatów. Motywy do dziś nie są znane, ale Charles twierdził, że do wszystkiego zainspirowali go Beatlesi. Psychopata interpretował ich utwory na swój sposób i używał ich do zdobywania kontroli nad uczniami.

4. Richard Ramirez

Morderca był znany również pod pseudonimem "Nocny Prześladowca". Jako dziecko nigdy nie sprawiał kłopotów. Wszystko zmieniło się, kiedy kuzyn chłopaka, Mike, wrócił z wojny w Wietnamie. Mężczyzna był wyniszczony psychicznie wspomnieniami i przeżyciami wojennymi. Opowiadał Richardowi historie gwałtów i okrucieństw, które miały miejsce w Wietnamie. Mike na oczach Richarda zamordował własną żonę, co spowodowało zmiany w psychice jedenastolatka. Pierwszą ofiarą Ramireza była 79-letnia Jenni Vincow, którą wielokrotnie ugodził nożem. Kolejna zbrodnia miała miejsce rok później. Ofiara parkowała auto, kiedy Richard strzelił do kobiety. Ta upadła, ale nie umarła. Maria udawała martwą. Później morderca wszedł do domu i zamordował w nim przyjaciółkę kobiety. Na miejscu zbrodni zostawił czapkę z daszkiem z logo AC/DC. Ramirez był również fanem grupy Judas Priest i na jednym z miejsc zbrodni pozostawił po sobie wydrapany tekst piosenki "The Ripper".

5. Ronald Pituch

W 2004 roku Ronald Pituch zamordował swoją matkę, a zaraz potem zasztyletował 11-letniego chłopca. Mężczyzna przyznał się do winy, a sąd skazał go na karę 50 lat więzienia. Podczas procesu skazującego, na którym morderca usłyszał wyrok, Pituch przyznał, że wszystko wydarzyło się przez piosenkę Metalliki "Ronnie" z albumu "Load", która zainspirowała go do popełnienia tych straszliwych zbrodni. Czy utwory z tego krążka mogą kogoś skłonić do morderstwa? Według ławy przysięgłych, nie.

6. Jeffrey Dahmer

Znany jako kanibal z Milwaukee, Jeffrey Dahmer, zamordował i zgwałcił 17 mężczyzn i chłopców. Pierwszą zbrodnie popełnił w wieku 18 lat. Ofiarą był autostopowicz, Stephen Hicks, którego Jeffrey zaprosił do swojego domu. Mężczyźni pili alkohol, a kiedy gość chciał już wracać, morderca uderzył go w głowę ciężarkiem gimnastycznym. W 1991 roku Dahmer upatrzył sobie czarnoskórego, dobrze zbudowanego mężczyznę. Zaprosił go do domu, a do szklanki z trunkiem wsypał leki nasenne. Jednak mężczyzna nie wypił tego i kiedy Jeffrey próbował skuć mężczyznę kajdankami, ten się wyrwał i uciekł. Spotkał policjantów, którzy niezwłocznie pobiegli do domu oprawcy. W mieszkaniu kanibala znaleźli rozczłonkowane ciała, fotografie pociętych zwłok, szkielet w szafie i narządy wewnętrzne w formalinie. Okazało się, że Dahmer od zawsze był fanem Black Sabbath, a jego ulubionym utworem był "Iron Man".

7. Vickie Dawn Jackson

Vickie Dawn Jackso określana była także Aniołem Śmierci. Kobieta była pielęgniarką w szpitalu Nocona General i to właśnie tam mordowała swoje ofiary. Vickie podawała pacjentom chlorek miwakurium, lek, który działa zwiotczająco na na mięśnie szkieletowe. Pielęgniarka pochodziła z Teksasu i uwielbiała muzykę country. Pielęgniarka zamordowała jedną ze swoich ofiar w swoim ulubionym klubie, The Third Spur, tą samą metodą, którą zabijała pacjentów w szpitalu.

8. Luka Magnotta

Kanadyjski morderca, który zabił swoje przyjaciela, Lin Jun, studenta z Chin. Luka trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców FBI i Interpolu. W 2012 roku mężczyzna wrzucił nagranie do sieci zatytułowane "1 Lunatic 1 Ice Pick", na którym gwałci i morduje swoją ofiarę. Parę dni później, do kwatery Konserwatywnej Partii Kanady trafiła paczka, w której była odcięta lewa stopa ofiary. Do Liberalnej Partii trafiła lewa ręka ofiary. Parę tygodni po tych tragicznych wydarzeniach paczka z prawą stopą została wysłana do jednej ze szkół w Kanadzie, a prawa ręka ofiary do szkoły podstawowej False Creek. Na nagraniu, które znalazło się w sieci, słychać utwór "True Faith" zespołu New Order.

9. Aileen Wuornos

Amerykańska seryjna morderczyni, która zamordowała 7 mężczyzn na Florydzie. Została skazana na sześciokrotną karę śmierci, bo ciała jednego z ofiar nie odnaleziono. Aileen zmarła po wstrzyknięciu trucizny. Na podstawie jej życia nakręcono film, w którym główną rolę zagrała Charlize Theron. Morderczyni uwielbiała Natalie Merchant. Kobieta poprosiła nawet, żeby na jej pogrzebie zagrano utwór "Carnival".

Według statystyk policyjnych, seryjny morderca jest powszechnie postrzegany jako biały mężczyzna między 25, a 30 rokiem życia. Jest to jednak spowodowane tym, że takie statystyki prowadzi się głównie w krajach, które są zamieszkiwane przez ludność pochodzenia europejskiego. Kobiety rzadko występują na takich listach, ale zdarzają się wyjątki (Aileen Wuornos, Vickie Dawn Jackson).

Zobacz także: >>Najlepsze seriale o seryjnych mordercach i psychopatach. Dexter, Hannibal i inne<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.