Muzyka metalowa może ułatwić zasypianie? Są wyniki badań

29.07.2020 13:31
Muzyka metalowa może ułatwić zasypianie? Są wyniki badań Fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Metal kojarzy się z agresją i solidną łupaniną, jednak istnieją osoby, które twierdzą, że ekstremalna muzyka ich usypia. Czy to możliwe?

Badania wykazały, że słuchanie metalu może wpływać zarówno pozytywnie jak i negatywnie na nasz proces zasypiania. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy fanami muzyki ekstremalnej czy nie. Wielbiciele ciężkiego grania mogą zauważyć pozytywny wpływ muzyki na swój organizm, jednak ci, którzy wolą spokojniejsze klimaty mogą nabawić się dużego stresu.

Muzyka metalowa może ułatwić zasypianie?

Jak czytamy na bravewords.com, naukowcy twierdzą, że metal wpływa negatywnie na samopoczucie osób, którzy nie lubią tego gatunku muzyki. Zmniejsza zdolność orientacji przestrzennej i wywołuje zaniki pamięci krótkotrwałej. Oprócz tego znacznie zwiększa poczucie niepokoju. Co ciekawe, badanie wykazało, że wszystkie negatywne skutki słuchania ekstremy nasilają się dopiero po wyłączeniu muzyki przez słuchacza.

Przeczytaj także

Ciągłe poczucie niepokoju, a  także rosnący współczynnik stresu wpływa negatywnie na sen. Dlatego osoby, które nie przepadają za metalem, nie powinny zasypiać przy ciężkich dźwiękach. Jak widać nie należy ulegać partnerom, przyjaciołom czy rodzinie i poprosić bliskich o zainwestowanie w słuchawki.

Jednak jak to zwykle bywa, jest też druga strona medalu. Uczestnicy badania, którzy lubią metal nie odczuwali żadnego z wymienionych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie.

Słuchacze muzyki eksptremalnej za każdym razem, gdy włączają swój ulubiony gatunek doświadczają wielu pozytywnych odczuć, które pozytywnie wpływają na ich organizmy. Muzyka metalowa w szczególności pomaga im przetrawiać własne emocje. Agresja i złość, która tkwi w ekstremie umożliwia jej słuchaczowi przetworzenie własnych negatywnych myśli i eksplorację silnych odczuć.

W związku z tym fani metalu, w przeciwieństwie do osób, które nie lubią gatunku, odczuwają osłabienie lęków, poziomu stresu czy stanów depresyjnych. Dodatkowo muzyka metalowa zwalcza w swoich fanach niepokoje społeczne. Sondaże pokazują, że ekstrema zachęca nawet najbardziej wycofane jednostki do interakcji i komunikacji społecznej.

Dzięki muzyce metalowej jej fani mogą się zrelaksować, skupić na własnych emocjach, pozbyć lęku, smutku i stresu. Dlatego wielbiciele gatunku nie kłamią mówiąc, że dobrze zasypia im się przy swoich ulubionych kapelach.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.