Muzyka metalowa pobudza myślenie naukowe

Jakub Gańko
29.02.2016 13:59
Muzyka metalowa pobudza myślenie naukowe Fot. Der Hausgeist, CC BY-SA 3.0

Tak przekonuje w swoim ostatnim artykule kanadyjski profesor Rodney Schmaltz. Czemu akurat metal?

Przez tyle lat media przekonywały nas, że metal jest zły. Budzi w człowieku agresję, promuje satanizm, a przede wszystkim - tego łomotu po prostu nie da się słuchać. Obwiniano go o całe zło tego świata, tymczasem okazuje się, że może być zupełnie inaczej, i to właśnie m.in. za sprawą tych nietrafionych oskarżeń.

Rodney Schmaltz, adiunkt na wydziale psychologii Uniwersytetu MacEwana w Edmonton, przekonuje w swojej najnowszej pracy, że kontrowersyjne wydarzenia związane z metalem mogą rozwijać umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach wśród uczniów i studentów. Dla wielu z nich będzie to nie tylko w pewnym stopniu przyjemne, lecz także ułatwi zapamiętanie niektórych procesów.

Od ukrytych przekazów w twórczości Judas Priest po oskarżanie Slayera o podżeganie do morderstwa - muzyka metalowa dysponuje bogatą historią wyjątkowych przypadków, które bezpośrednio łączą się z zagadnieniami psychologii.

W jaki sposób ma to pobudzać myślenie naukowe? Podobną metodę stosuje się z wykorzystaniem technik typowych dla powieści kryminalnych: przedstawiając studentom jakąś sprawę i oferując określoną ilość informacji, by ją rozwiązali. W tym przypadku należałoby postawić pytanie: czy muzyka metalowa może zachęcać ludzi do popełniania zbrodni? W ten sposób można sprowokować interesującą dyskusję.

Judas Priest zachęcał do samobójstwa?

Według Schmaltza na jej przykładzie da się ukazać mechanizmy błędnych przekonań, problemy w wykorzystywaniu metodologii i uprzedzenia w ludzkim myśleniu. Odwołując się do znanych sytuacji z popkultury i związanych z nimi zbrodni, można poprosić studentów o próbę oceny wysuniętych roszczeń.

Jedna z najsłynniejszych spraw tego typu związana jest z utworem „Better By You, Better Than Me” Judas Priest. Gdy odtworzy się go od tyłu, wyraźnie słychać frazę „zrób to”. Dwóch nastolatków, którzy przez kilka godzin słuchali tego nagrania pod wpływem alkoholu i marihuany, popełniło samobójstwo w okolicznym parku przy użyciu strzelby.

Zespół został oskarżony o podżeganie do samobójstwa, ostatecznie jednak zwolniono go z zarzutów, tłumacząc, że wspomniane słowa nie zostały umieszczone w utworze świadomie. Schmaltz przekonuje, że na takich przykładach można przedyskutować ze studentami, jak w niektórych niezwykłych przypadkach wymagane są zupełnie niezwykłe dowody.

Slayer podżegał do morderstwa?

Inne zjawisko przywołane przez profesora dotyczy zespołu Slayer. W 1996 roku dwóch nastolatków zostało oskarżonych o morderstwo 15-letniej dziewczyny. Podejrzani tłumaczyli, że do zbrodni zainspirowały ich utwory „Postmortem” i „Dead Skin Mask”. Zespół i jego wytwórnia zostały pozwane przez rodziców ofiary za promowanie szkodliwych treści wśród nieletnich.

Studentom powinno się postawić zadanie scharakteryzowania takich oskarżeń, a następnie przedstawienia popierających je dowodów. Wtedy powinni zdecydować, czy zebrany materiał wystarcza, by wskazać pobieżny związek muzyki metalowej z problematycznym i odstającym od normy zachowaniem.

Dodatkową zaletą spraw związanych z muzyką metalową jest fakt, że większość z nich jest szeroko udokumentowana i została już rozstrzygnięta. Tego typu zajęcia mają według Schmaltza rozwijać zdolność krytycznego i naukowego myślenia, a także pokazać jak powinno się badać oskarżenia z wykorzystaniem odpowiedniej literatury.

Jednak metale są spoko?

W zakończeniu swojego artykułu profesor zwrócił również uwagę, że zgodnie z ostatnimi badaniami ludzie, którzy dorastali w latach 80. przy muzyce metalowej, zaszli w życiu dalej od pozostałych. W porównaniu do innych grup społecznych, metalowcy byli też szczęśliwsi jako nastolatki i lepiej przystosowali się do dorosłego życia. Badania potwierdziły też, że słuchanie ekstremalnej muzyki częściej wzbudza w ludziach pozytywne emocje, zamiast wywoływać agresję.

Czujecie się szczęśliwsi jako fani metalu?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.