20.03.2019 13:57

Muzyka negatywnie wpływa na kreatywność. Tak wynika z najnowszych badań

Naukowcy doszli do wniosku, że najlepiej pracuje się w ciszy. Sprawdźcie wyniki najnowszych badań.

Słuchanie muzyki negatywnie wpływa na kreatywność
foto: shutterstock.com

Wielu melomanów słucha muzyki bez przerwy, również podczas pracy, nauki czy innych czynności. Muzyka stanowi nie tylko tło, ale czasami motywuje nas do działania. Nie możecie przeżyć dnia w pracy bez ulubionych dźwięków? Nie mamy dla Was dobrej wiadomości, bowiem naukowcy twierdzą, że muzyka zabija kreatywność.

Muzyka źle wpływa na kreatywność. Tak wynika z najnowszych badań 

Naukowcy z University of Central Lancashire i Lancaster University z Wielkiej Brytanii, jak również University of Gävle ze Szwecji przeprowadzili badania, by sprawdzić wpływ muzyki na naszą efektywność pracy. W tym celu przebadano 100 studentów, którzy musieli rozwiązać specjalny test, by ocenić kreatywność werbalną w trakcie słuchania muzyki.

Koncert
Koncert
Przeczytaj także Badania dowodzą, że metalowcy są mądrzejsi, niż głosi stereotyp

Uczestnicy badań musieli na podstawie trzech słów wymyślić jedno, które można z nimi połączyć - np. patrząc na słowa dress, dial i flower prawidłową odpowiedzią jest sun, który w połączeniu z nimi daje słowa sundress, sundial i sunflower. Podczas wykonywania tych zadań studenci kolejno pracowali w ciszy, z muzyką w tle z zagranicznymi tekstami, muzyką instrumentalną oraz muzyką z tekstem w ojczystym języku.

Po przeanalizowaniu wyników badań naukowcy doszli do wniosków, że osoby słuchające muzyki były mniej kreatywne w porównaniu do osób, które pracowały w ciszy. Każdy rodzaj muzyki, zarówno ze słowami w różnych językach, czy instrumentalna, przeszkadza nam w pracy. Naukowcy nie zbadali przyczyny, ale przypuszczają, że muzyka po prostu może zakłócać naszą zdolność do rozwiązania problemów werbalnych.

Muzyka pomaga na bezsenność
Muzyka pomaga na bezsenność
Przeczytaj także Muzyka rockowa skutecznym lekarstwem na bezsenność. Tak wynika z najnowszych badań

Badania naukowe dotyczące muzyki

Uczeni często badają fanów muzyki i dochodzą do ciekawych wniosków. Badania wykazały, że metal uspakaja, zaś częste chodzenie na koncerty wydłuża życie. Natomiast mikrobiolog Dr. Allison Cottell stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele