Muzyka rockowa skutecznym lekarstwem na bezsenność. Tak wynika z najnowszych badań

Joanna Chojnacka
26.11.2018 16:12
Muzyka rockowa skutecznym lekarstwem na bezsenność. Tak wynika z najnowszych badań Fot. shutterstock.com

Naukowcy z uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili badania dotyczące wpływu muzyki na nasz sen. Okazało się, że muzyka rockowa zajmuje drugie miejsce wśród gatunków, które ułatwiają zasypianie.

Bezsenność to poważny, choć często bagatelizowany problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje nie tylko zmęczenie i wpływa negatywnie na nastrój, może być również przyczyną migren, częstych przeziębień czy problemów z żołądkiem. Jednak najnowsze wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Sheffield napawają optymizmem

Muzyka rockowa pomaga na bezsenność

Słuchanie muzyki mocno wpływa na nasze stany psychiczne, fizyczne i emocjonalne, jednak brakowało dokładnej analizy, jak dźwięki oddziałują na sen. Wyniki najnowszych badań wykazały, że aż 62% badanych słucha muzyki przed snem, ponieważ pomaga im ona w szybkim zasypianiu. Spośród 545 artystów i 14 gatunków muzycznych wybrano, które działają na problemy ze snem najlepiej. Okazało się, że rock zajmuje 2. miejsce w klasyfikacji, zaraz po muzyce poważnej. Co ciekawe, metal poradził sobie w tej kwestii o wiele gorzej. Muzyka ekstremalna znalazła się dopiero na 12. pozycji.

 1. Muzyka poważna - 31.96%
 2. Rock - 10.82%
 3. Pop - 7.47%
 4. Muzyka akustyczna - 6.70%
 5. Jazz - 6.19%
 6. Ścieżki dźwiękowe - 5.93%
 7. Ambient - 5.93%
 8. Folk - 5.15%
 9. Muzyka instrumentalna - 4.90%
 10. Indie - 4.12%
 11. Muzyka medytacyjna 4.12%
 12. Metal - 3.35%
 13. Muzyka elektroniczna - 2.58%
 14. House - 0.77%

Naukowcy podkreślają, że oddziaływanie muzyki na nasz sen zależy również od wieku, poziomu stresu, a także czasu spędzanego przy muzyce w ciągu dnia. Badaczom udało się ustalić cztery przyczyny, które sprawiają, że dźwięki ułatwiają niektórym zasypianie. Po pierwsze muzyka posiada uniwersalne właściwości, które stymulują sen, może być dla niektórych częścią rutyny snu, może wprowadzać nas w stan fizyczny i psychiczny sprzyjający spaniu oraz blokować bodźce zewnętrzne, które zakłócają sen.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.