25.08.2015 14:38

„My lunatycy. Rzecz o Republice”, czyli książka o zespole

Wydawnictwo „My lunatycy. Rzecz o Republice” trafi do księgarń 26 sierpnia 2015 roku - tuż przed rocznicą urodzin Grzegorza Ciechowskiego. Czego możemy spodziewać się po książce?

„My lunatycy. Rzecz o Republice”, czyli książka o zespole
foto: materiały prasowe

To pierwsza tak obszerna publikacja prezentująca różne oblicza zespołu. Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski prezentują historię Republiki, dzieląc się wspomnieniami ludzi najlepiej pamiętających tamte lata. Autorzy przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z członkami Republiki, ich rodzinami, osobami z muzycznego środowiska, a także z fanami grupy. O Grzegorzu Ciechowskim opowiada m. in. jego córka Weronika, która jesienią odwiedzi Polskę z okazji premiery książki.

Republika powstała w 1981 roku w Toruniu. Grupa była silnie związana z toruńskim Klubem Studenckim Od Nowa, który stanowił ważny punkt na mapie kulturalnych miejsc w Polsce. Nowofalowe, awangardowe brzmienie zespołu szybko przysporzyło mu fanów. 

O klimacie dawnej Od Nowy opowiadają w książce „My lunatycy. Rzecz o Republice” toruńscy muzycy, a o najważniejszych wydarzeniach w dziejach zespołu jego menedżerowie: Andrzej Ludew oraz Jerzy Tolak. Członkowie Republiki (Zbigniew Krzywański, Sławek Ciesielski, Paweł Kuczyński, Leszek Biolik) powracają wspomnieniami do dawnych lat, opisując swoje relacje z fanami.

Wszystkie rozmowy uzupełniają materiały archiwalne: fragmenty listów, urywki z prasy oraz zdjęcia z koncertów, spotkań z fanami oraz nigdy dotąd niepublikowane fotografie pochodzące z rodzinnych archiwów.

foto: materiały prasowe

„My lunatycy” to pierwsze wydawnictwo tak szeroko przedstawiające muzyczny fenomen Republiki. Autorzy prezentują różne punkty widzenia wielu osób z różnych środowisk i pokoleń. Podkreślają także, jak ważnym zespołem w życiu fanów była i jest Republika.

Książka ta jest efektem pasji dwojga ludzi zaangażowanych w życie zespołu od samego początku jego istnienia. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu oraz wszystkich, którzy chcieliby raz jeszcze poczuć klimat muzycznych klubów sprzed kilku dekad.

Czekacie na książkę „My lunatycy. Rzecz o Republice”?

Magda Słomka
Tagi: Rock News Republika