19.03.2019 15:56

MySpace przez przypadek usunął ze swojego archiwum 12 lat muzyki

Z powodu awarii serwerów z serwisu MySpace zniknęło około 50 milionów piosenek. Usunięte zostały nagrania przesłane w latach 2003-2015.

MySpace
foto: myspace.com

MySpace to serwis społecznościowy założony w 2003 roku, który umożliwiał nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata. Z czasem jednak na portalu zaczęła dominować funkcja tworzenia własnych profili muzycznych. Wykorzystali to artyści i grupy muzyczne, które mogły publikować na swoich kontach nagrania i dzielić się nimi z szeroką grupą odbiorców. Przez lata na platformie gromadziły się miliony piosenek, a w tej chwili oficjalne profile na stronie mają najwięksi muzycy rockowi na świecie jak chociażby Metallica, U2 czy AC/DC. 

Używaliście MySpace? Lepiej zmieńcie hasła
Używaliście MySpace? Lepiej zmieńcie hasła
Przeczytaj także Używaliście MySpace? Lepiej zmieńcie hasła

MySpace stracił przypadkiem 12 lat muzyki

Na szczęście wkrótce po stworzeniu MySpace powstały kolejne portale, które umożliwiły publikowanie muzyki takie jak Soundcloud czy Bandcamp. W sieci pojawiła się bowiem informacja, że w wyniku awarii serwerów z serwisu przypadkowo usunięto lata muzyki. Jak donosi nme.com, bezpowrotnie ze strony zniknęło ponad 50 milionów piosenek przesłanych między 2003 a 2015 rokiem. Zdecydowana większość popularnej muzyki jest dostępna na innych stronach, jednak dla tysięcy młodych zespołów i zapomnianych dawno wydawnictw oznacza to bezpowrotną utratę cennego materiału. 

Andy Baio, ekspert techniczny napisał na Twitterze, że nie wierzy, iż awaria była przypadkiem. Mężczyzna twierdzi, że nagrania zostały usunięte celowo ze względu na obniżenie kosztów migracji i hostowania starych plików.

Zobacz też: >>Facebook usunął 1,5 mln filmów z zamachu w Christchurch<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News