22.04.2016 17:22

Najciekawsze gościnne występy Dave'a Grohla

Metal, industrial, country... artysta nigdy nie bał się muzycznych wyzwań. Zresztą przekonajcie się sami!

Najciekawsze gościnne występy Dave'a Grohla
foto: Photoshot / Reporter / East News

Nie wszyscy mają tyle szczęścia, by grać w dwóch słynnych zespołach rockowych. Jednak tego muzykowi mało i Grohl na przestrzeni wieloletniej kariery zdążył jeszcze udzielać się w takich znanych kapelach, jak chociażby Queens of the Stone Age, Garbage czy Nine Inch Nails. Do tego należy jeszcze doliczyć masę innych muzycznych pomysłów, które sam zainicjował, jak chociażby metalowy projekt Probot czy supergrupa Them Crooked Vultures.

Czy Dave Grohl w ogóle śpi? Z kim jeszcze nie zagrał? Można by wyliczać i wyliczać wszystkie jego muzyczne współprace, a jest tego naprawdę sporo. Specjalnie dla Was wybraliśmy 15 najciekawszych.

1. Buzz Osborne - „King Buzzo”

To właśnie Osborne zaprowadził Grohla do Nirvany na przesłuchania. Natomiast w 1992 roku frontman Melvins zaprosił Grohla, by ten zagrał na perkusji na jego EPce zatytułowanej „King Buzzo”. Dave pojawił się na tym krążku pod pseudonimem Dale Nixon.

Krążek jest parodią Kiss, przy czym patrząc na okładkę płyty od razu widać mocne nawiązanie do grafiki zdobiącej płytę Gene Simmonsa z 1978 roku.

2. Tony Iommi - „Goodbye Lament”

Pierwsze solowe nagranie gitarzysty Black Sabbath ukazało się w 2000 roku i nagrywanie materiału zajęło mu 5 lat. Wszystkie utwory na krążek „Iommi” napisał muzyk we współpracy z Bobem Marlette oraz wokalistami, którzy zaśpiewali na albumie, m.in. Ozzy Osbourne, Billy Corgan, Skin ze Skunk Anansie, Serj Tankian, Phil Anselmo czy właśnie Dave Grohl.

Muzyk zagrał w utworze Goodbye Lament, w którym udzielił się również Brian May z Queen. Grohl zasiał za perkusję i pojawił się również w roli wokalisty.

3. Tenacious D - „Tenacious D”, „Rize of the Fenix”

Muzyk ma niezłe poczucie humoru, o czym zdążyliśmy się wielokrotnie przekonać. Potwierdzeniem może być chociażby jego piekielnie dobra rola w klipie „Tribute” zespołu Tenacious D.

Dave Grohl udzielił się na debiutanckiej płycie zespołu, gdzie zasiadł za perkusją, a w niektórych utworach grał na gitarze. W późniejszych latach muzyk zagrał w filmie kapeli zatytułowanym „Kostka przeznaczenia” oraz w 2012 udzielił się na albumie „Rize of the Fenix”.

4. David Bowie - „I've Been Waiting For You”, „Seven Years in Tibet”.

Grohl pojawił się w roli gitarzysty w coverze Neila Younga z 1968 roku na krążku Bowiego. Mowa o płycie z 2002 zatytułowanej „Heathen”, dzięki której brytyjski muzyk wrócił na amerykański rynek stając się jednym z jego najlepiej sprzedających się albumów.

Nie była to pierwsza współpraca muzyków, bowiem podczas koncertu z okazji 50. urodzin Bowiego, Grohl wskoczył na scenę w czasie numeru „Seven Years in Tibet”.

5. Killing Joke - „Killing Joke”

Wiadomo nie od dziś, że Dave Grohl jest fanem Killing Joke, zresztą słuchając riffu utworu Nirvany zatytułowanego „Come as You Are” od razu nasuwa się skojarzenie do numeru Killing Joke „Eighties”.

Grohl pojawił się w jednym studiu ze swoimi idolami w 2003 roku pracując nad 12. płytą zespołu. Początkowo miał być jednym z trzech perkusistów, którzy będą nagrywać z Killing Joke, ale ostatecznie skończyło się na tym, że zagrał na wszystkich nagraniach.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Dave Grohl