Najciekawsze gościnne występy Dave'a Grohla

Aleksandra Degórska
22.04.2016 17:22
Najciekawsze gościnne występy Dave'a Grohla Fot. Photoshot / Reporter / East News

Metal, industrial, country... artysta nigdy nie bał się muzycznych wyzwań. Zresztą przekonajcie się sami!

Nie wszyscy mają tyle szczęścia, by grać w dwóch słynnych zespołach rockowych. Jednak tego muzykowi mało i Grohl na przestrzeni wieloletniej kariery zdążył jeszcze udzielać się w takich znanych kapelach, jak chociażby Queens of the Stone Age, Garbage czy Nine Inch Nails. Do tego należy jeszcze doliczyć masę innych muzycznych pomysłów, które sam zainicjował, jak chociażby metalowy projekt Probot czy supergrupa Them Crooked Vultures.

Czy Dave Grohl w ogóle śpi? Z kim jeszcze nie zagrał? Można by wyliczać i wyliczać wszystkie jego muzyczne współprace, a jest tego naprawdę sporo. Specjalnie dla Was wybraliśmy 15 najciekawszych.

1. Buzz Osborne - „King Buzzo”

To właśnie Osborne zaprowadził Grohla do Nirvany na przesłuchania. Natomiast w 1992 roku frontman Melvins zaprosił Grohla, by ten zagrał na perkusji na jego EPce zatytułowanej „King Buzzo”. Dave pojawił się na tym krążku pod pseudonimem Dale Nixon.

Krążek jest parodią Kiss, przy czym patrząc na okładkę płyty od razu widać mocne nawiązanie do grafiki zdobiącej płytę Gene Simmonsa z 1978 roku.

2. Tony Iommi - „Goodbye Lament”

Pierwsze solowe nagranie gitarzysty Black Sabbath ukazało się w 2000 roku i nagrywanie materiału zajęło mu 5 lat. Wszystkie utwory na krążek „Iommi” napisał muzyk we współpracy z Bobem Marlette oraz wokalistami, którzy zaśpiewali na albumie, m.in. Ozzy Osbourne, Billy Corgan, Skin ze Skunk Anansie, Serj Tankian, Phil Anselmo czy właśnie Dave Grohl.

Muzyk zagrał w utworze Goodbye Lament, w którym udzielił się również Brian May z Queen. Grohl zasiał za perkusję i pojawił się również w roli wokalisty.

3. Tenacious D - „Tenacious D”, „Rize of the Fenix”

Muzyk ma niezłe poczucie humoru, o czym zdążyliśmy się wielokrotnie przekonać. Potwierdzeniem może być chociażby jego piekielnie dobra rola w klipie „Tribute” zespołu Tenacious D.

Dave Grohl udzielił się na debiutanckiej płycie zespołu, gdzie zasiadł za perkusją, a w niektórych utworach grał na gitarze. W późniejszych latach muzyk zagrał w filmie kapeli zatytułowanym „Kostka przeznaczenia” oraz w 2012 udzielił się na albumie „Rize of the Fenix”.

4. David Bowie - „I've Been Waiting For You”, „Seven Years in Tibet”.

Grohl pojawił się w roli gitarzysty w coverze Neila Younga z 1968 roku na krążku Bowiego. Mowa o płycie z 2002 zatytułowanej „Heathen”, dzięki której brytyjski muzyk wrócił na amerykański rynek stając się jednym z jego najlepiej sprzedających się albumów.

Nie była to pierwsza współpraca muzyków, bowiem podczas koncertu z okazji 50. urodzin Bowiego, Grohl wskoczył na scenę w czasie numeru „Seven Years in Tibet”.

5. Killing Joke - „Killing Joke”

Wiadomo nie od dziś, że Dave Grohl jest fanem Killing Joke, zresztą słuchając riffu utworu Nirvany zatytułowanego „Come as You Are” od razu nasuwa się skojarzenie do numeru Killing Joke „Eighties”.

Grohl pojawił się w jednym studiu ze swoimi idolami w 2003 roku pracując nad 12. płytą zespołu. Początkowo miał być jednym z trzech perkusistów, którzy będą nagrywać z Killing Joke, ale ostatecznie skończyło się na tym, że zagrał na wszystkich nagraniach.

6. Queens of the Stone Age - „Songs for the Deaf”, „...Like Clockwork”

W tej sytuacji można stwierdzić, że Grohl przez pewien czas był członkiem kapeli. Dave był odpowiedzialny za bębny na krążku „Songs for the Deaf” i wybrał się w trasę z Queens of the Stone Age odkładając na bok sprawy związane z Foo Fighters.

Muzyk ponownie zasilił szeregi kapeli Josha Homme'a w czasie nagrań materiału na krążek „...Like Clockwork”, ale tym razem Grohl pojawił się tylko w kilku numerach.

7. Grammy Awards 2003

Pod koniec 2002 roku zmarł legendarny muzyk The Clash - Joe Strummer. Podczas ceremonii wręczenia nagród Grammy w 2003 postanowiono złożyć muzyczny hołd artyście.

Na jednej scenie zaprezentowali się wówczas Bruce Springsteen, Elvis Costello, Steven Van Zandt oraz Dave Grohl. Supergrupa wykonała jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji The Clash - „London Calling”.

8. Nine Inch Nails - With Teeth

W 2005 roku ukazał się czwarty krążek kapeli zatytułowany „With Teeth”. Płyta była zainspirowana walką Trenta Reznora z uzależnieniem od alkoholu oraz narkotyków, którą zresztą wygrał. Album debiutował na 1. miejscu na liście Billboard 200, a singiel „The Hand That Feeds” jest jednym z najczęściej odtwarzanych hitów Nine Inch Nails.

Trent Reznor zaprosił do współpracy Dave'a Grohla, który zagrał na perkusji w kilku utworach, m.in. „You Know What You Are?”, „Every Day Is Exactly the Same” czy „Getting Smaller”.

9. Garbage - „Bad Boyfriend”

Producent krążka „Nevermind”, Butch Vig, poprosił Grohla, by ten zagrał na bębnach w jednym numerze jego kapeli. Vig był niezadowolony swoją grą na perkusji z utworze „Bad Boyfriend” z krążka „Bleed Like Me” z 2005 roku. Całe szczęście przypadkowo spotkał na imprezie Dave'a i zgłosił się do niego o pomoc.

Efekt jest rewelacyjny, ale potem Butch musiał nauczyć się partii zagranej przez byłego muzyka Nirvany, co nie było wcale takie proste!

10. Paul McCartney

Grohl niejednokrotnie pojawiał się na jednej scenie z byłym muzykiem The Beatles. Do tej sytuacji doszło chociażby w 2008 roku podczas koncertu McCartneya w Liverpoolu w ramach imprezy Europejskiej Stolicy Kultury. Ponownie artyści zaprezentowali się razem podczas występu na 51. ceremonii wręczenia nagród Grammy.

Natomiast w 2012 roku Grohl, Pat Smear, Krist Novoselic oraz McCartney wykonali „Cut Me Some Slack” podczas Sandy Benefit Concert. Utwór pojawił się na ścieżce dźwiękowej dokumentu „Sound City” i został nagrodzony statuetką Grammy. W ramach tego projektu Grohl stworzył również supergrupę Sound City Players, w której znajdowali się m.in. Stevie Nicks, Paul McCartney, Trent Reznor czy Corey Taylor.

11. The Prodigy - „Run with the Wolves”, „Stand Up”

W 2009 roku po zakończeniu trasy koncertowej z Foo Fighters muzyk miał trochę wolnego czasu, więc zgłosił się do kapeli The Prodigy, która nagrywała album Invaders Must Die. Jak widać Grohl żadnego stylu muzycznego się nie boi, więc nie widział żadnych przeciwwskazań, by zagrać na krążku kapeli.

Perkusista udzielił się w utworze „Run with the Wolves” oraz „Stand Up”. Kto by się mógł spodziewać takiego połączenia, chociaż z drugiej strony pod względem pokładów energii, to zarówno Dave, jak i The Prodigy mają się czym pochwalić.

12. Ghost - „If You Have Ghost”

Plotki głoszą, że muzyk pojawił się na jednej scenie z muzykami Ghost podczas festiwalu Pukkelpop w Belgii w 2012 roku. Wiemy jednak na pewno, że w 2013 roku Dave wyprodukował EPkę zespołu zatytułowaną „If You Have Ghost”.

Muzyk zagrał na perkusji w 3 coverach - tytułowym utworze z repertuaru Roky Ericsona, „I'm a Marionette” kapeli Abba oraz „Waiting for the Night” Depeche Mode.

13. Zac Brown Band - „Day for the Dead”

Grohl i country? Czemu nie! W 2013 roku muzyk zastąpił perkusistę countrowej kapeli Zac Brown Band podczas ceremonii wręczenia nagród CMA wykonując numer „Day for the Dead”.

Dave odpowiedzialny jest również za produkcję krążka kapeli zatytułowanego „The Grohl Sessions Vol. 1”, na którym znalazły się 4 numery. Grohl był zachwycony z efektu podkreślając, że kapela świetnie brzmi na żywo i nagrywanie z zespołem było czystą przyjemnością.  

14. RDGLDGRN - Red Gold Green

Trio, które umiejętnie miesza indie i go-go, nagrywało swoją debiutancką EP-kę w Sound City Studios w tym czasie, gdy akurat Grohl pracował nad swoim filmem dokumentalnym. Zespół ośmielił się poprosić o pomoc słynnego muzyka przy tworzeniu utworu „I Love Lamp” i jak to się można było po nim spodziewać, bez zastanowienia zgodził się na współpracę.

Skończyło się na tym, że artysta zagrał prawie na każdym numerze.

15. Hollywood Vampires - „One/Jump Into The Fire”

Kolejną supergrupą, w której pojawił się również muzyk Foo Fighters jest Hollywood Vampires. W latach 70. nazywano tak największych pijaków baru Rainbow w Los Angeles.

Kapela ma na swoim koncie jedną płytę, która ukazała się 11 września 2015 roku i wypełniona jest po brzegi coverami. Grohl zagrał na perkusji w numerze „One/Jump Into The Fire”.

Który gościnny występ Dave'a Grohla podoba się Wam najbardziej?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.