21.12.2016 12:55

Najciekawsze utwory metalowe 2016 roku według Spotify

Kogo pytać dziś o najważniejsze wydarzenia muzyczne, jeśli nie lidera usług streamingowych? Szwedzi podzielili się ze swoimi słuchaczami ciekawą playlistą...

Najciekawsze utwory metalowe 2016 roku według Spotify
foto: Jurek Durczak, CC-BY-2.0 + materiały prasowe

Ktoś mógłby powiedzieć, że kiedyś to jednak było łatwiej. O nowej, interesującej muzyce dowiadywaliśmy się z tradycyjnych mediów - wystarczyło śledzić odpowiednie audycje w stacjach radiowych czy znać godziny emisji konkretnych programów w telewizjach muzycznych. Dziś trzeba prowadzić poszukiwania na własną rękę...

Na szczęście z pomocą przychodzi nam coraz częściej samo Spotify. Platforma układa specjalne playlisty skrojone pod nasz gust na podstawie naszych muzycznych przyzwyczajeń i ulubionej muzyki. Dodatkowo jej muzyczni kuratorzy tworzą specjalne okolicznościowe listy odtwarzania. Dzięki jednej z ostatnich możemy nadrobić metalowe zaległości z 2016 roku.

Playlista zatytułowana po prostu „Year In Metal 2016” powinna zadowolić zarówno tych, którzy są doskonale zorientowani w temacie, jak i słuchaczy kompletnie nie na czasie, którzy dopiero co zdali sobie sprawę, że Metallica wreszcie wydała nowy album. Obok oczywistych oczywistości - jak wspomniana kapela Jamesa Hetfielda - znalazły się tu też mniej znane pozycje.

Oczywiście nie mogło zabraknąć reprezentacji Megadeth, który w tym roku wydał ciepło przyjętą przez fanów „Dystopię”, czy Gojiry. Jest i Dream Theater, Anthrax, Killswitch Engage czy Sabaton. Znalazło się nawet miejsce dla Babymetal, ale i mniej kojarzonych szyldów jak Omnium Gatherum, Vredehammer, Despised Icon czy Numenorean.

A to wciąż zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo kompozycji zebrano... aż 128! Jest więc czego słuchać i z pewnością w czym wybierać, jeśli chodzi o nowe dźwiękowe doznania.

Pełną playlistę znajdziecie poniżej:

Jeśli interesuje Was więcej danych, którymi podzieliła się szwedzka platforma streamingowa, popatrzcie również na listę najczęściej słuchanych wykonawców w 2016 roku. Spotify pokusiło się nawet o osobne zestawienie najczęściej słuchanych polskich artystów za granicą.

A co Wy szczególnie polecacie z metalowych wydawnictw z 2016 roku?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News