10.01.2019 14:57

TOP 10: Najlepsze metalowe płyty, które w 2019 roku kończą 20 lat

Metallica, Korn, Slipknot, Emperor - od wydania niektórych płyt z ich dyskografii mija właśnie 20 lat. Sprawdź, jakie albumy metalowe ukazały się w 1999 roku.

Najlepsze metalowe albumy 1999 roku
foto: allegro.pl

Od roku 1999 mija 20 lat. Tak, nie 10, nawet nie 15 - już 20. Lata 90. zmieniły nieodwracalnie podejście do tworzenia muzyki metalowej. Pojawiła się Nirvana czy "Black Album", a ciężkie brzmienia wygodnie rozsiadły się w zamkniętym dla nich do niedawna mainstreamie. Rok 1999 również był dla tej muzyki wyjątkowy. Powstał wówczas zespół Avenged Sevenfold, określany przez niektórych następcami Metalliki i zrodził się pomysł na speedmetalowy DragonForce. Tego roku zmarł również Tomasz Beksiński, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych dziennikarzy muzycznych w Polsce. Rok przed wkroczeniem w nowy wiek, artyści metalowi nagrali także wiele znaczących albumów. Oto 10, naszym zdaniem, najważniejszych z nich. 

Zobacz również: >>TOP 20: Filmy, które w 2019 roku skończą 20 lat<<

10 najlepszych metalowych płyt z 1999 roku, które w 2019 kończą 20 lat

1. Slipknot - Slipknot (19 czerwca)

W roku 1999 zadebiutowała grupa Slipknot, jeden z najważniejszych zespołów metalowych nowej generacji. Album zajął 51. miejsce na liście Billboardu 200, a następnie zdobył status podwójnej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Krążek zapewnił zespołowi dalsze lata kariery i został okrzyknięty jednym z najlepszych debiutów ostatnich 25 lat przez magazyn "Metal Hammer". Materiał jest do dziś najlepiej sprzedającą się płytą Slipknot.

2. Anathema - Judgement (21 czerwca)

Kilka dni po premierze Slipknota, światło dzienne ujrzała piąta płyta Anathemy "Judgement". Album jest pierwszym z repertuaru grupy, na którym pojawił się basista Dave Pybuse. Krążek był sprawdzianem umiejętności kompozytorskich Danny'ego Cavanagha, który przejął pałeczkę pisania numerów po głównym twórcy muzyki Anathemy, Duncanie Pattersonie. Okazało się, że materiał zyskał przychylność zarówno fanów jak i krytyków. Utwór „One Last Goodbye” z płyty został zadedykowany zmarłej matce matce braci Cavanagh.

3. Nine Inch Nails - The Fragile (21 września)

Kolejną płytą, która ukazała się dokładnie 20 lat temu jest "The Fragile" Nine Inch Nails. Trzeci album studyjny zespołu został wyprodukowany przez jego lidera Trenta Reznora i Alana Mouldera. Co ciekawe, dwupłytowe wydawnictwo różni się listą utworów od wydania na winylu i kasetach. Krążek debiutował na pierwszym miejscu listy Billboard. Reznor po latach od premiery albumu przyznaje, że chociaż na początku mogło się wydawać, że fani nie polubią nowego materiału, z perspektywy czasu okazuje się, że najwyraźniej jest to ulubiona płyta NIN większości fanów.

4. Type O Negative - World Coming Down (21 września)

Tego samego dnia swoją piątą płytę wydał Type O Negative. "World Coming Down" jest uważany za najmroczniejszy ze wszystkich albumów formacji. Krążek dotarł do Top 40 listy Billboard i został 3. najlepszym albumem w Niemczech i Finlandii. Ostatnim numerem na albumie jest utwór "Day Tripper (Medley)" składający się z trzech połączonych coverów piosenek Beatlesów.

5. Primus - Antipop (19 października)

Październik 1999 roku należał do grupy Primus. Amerykańska grupa grająca metal alternatywny wydała krążek "Antipop". Chociaż muzycy rzadko sięgają po materiał z płyty na koncertach, jest to album z mnóstwem znamienitych gości. W produkcji materiału pomagał między innymi James Hetfield z Metalliki, Tom Waits, Jim Martin z Faith No More, Fred Durst z  Limp Bizkit czy Tom Morello z Rage Against the Machine. Po wydaniu albumu, muzycy przerwali działalność na trzy lata.

6. Rage Against The Machine - The Battle of Los Angeles (2 listopada)

W 1999 roku pojawił się także trzeci studyjny album grupy Rage Against The Machine. "The Battle of Los Angeles" zajął 426. miejsce w zestawieniu najlepszych albumów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone". Utwór "Guerilla Radio" z płyty pojawił się na ścieżce dźwiękowej do gry komputerowej Tony Hawk's Pro Skater 2.

7. Danzig - 6:66 Satan's Child (2 listopada)

Dokładnie tego samego dnia na półkach sklepów muzycznych wylądował szósty studyjny album Danzig - "6:66 Satan's Child". Był to pierwszy album grupy wyprodukowany za pomocą cyfrowych metod nagrywania. Utwór "Thirteen" Glenn zadedykował Johnny'emu Cashowi, z kolei "East Indian Devil" to opowieść o bogini Kali. Autorem okładki płyty jest Simon Bisley, artysta komiksowy znany np. z pracy nad zeszytami o Lobo.

8. Korn - Issues (16 listopada)

W listopadzie 1999 roku jedną ze swoich najlepszych płyt w dyskografii wydał Korn. "Issues" jest drugim w kolejności najlepiej sprzedającym się albumem formacji. Na czwartym studyjnym krążku grupy pojawił się utwór „Falling Away From Me”, który debiutował w kreskówce "South Park". Materiał w pierwszych 6 dniach od premiery sprzedał się w ilości 575 tysięcy egzemplarzy, zajął wówczas pierwsze miejsce na liście Billboard.

9. Metallica - S&M (22 listopada)

Jedynym albumem koncertowym w naszym zestawieniu został "S&M" Metalliki. Wydanie zawiera największe przeboje zespołu wykonane orkiestrą symfoniczną z San Francisco pod batutą Michaela Kamena, z którym grupa rozpoczęła współpracę już podczas nagrywania "Nothing Else Matters" na "Czarny Album". Na płycie znalazły się także dwie nowe kompozycje Metalliki "No Leaf Clover" oraz "Human". Jest to ostatni album grupy z Jasonem Newstedem na basie. Wydawnictwo sprzedało się w 8 milionach egzemplarzy na całym świecie.

10. Emperor - IX Equilibrium (23 listopada)

Ostatnim albumem na liście jest trzecia płyta norweskich blackmetalowców z Emperor. Album różniący się bardzo od poprzednich dokonań grupy wywołał duże kontrowersje. Zespół zamiast ortodoksyjnego metalu zaoferował słuchaczom nowoczesne, awangardowe brzmienia. Krążek "IX Equilibrium" ukazał się powtórnie pod barwami Candlelights Records.

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele