07.08.2019 10:53

Najnowsze badania dowodzą, że heavy metal bardzo dobrze wpływa na jego słuchaczy

Najnowsze badania Nicka Perhama z Cardiff Metropolitan University dowodzą, że metal nie szkodzi jego słuchaczom - wręcz przeciwnie - ma na nas dobry wpływ.

Metalowcy
fot. shutterstock.com

Od początku istnienia metalu pojawiali się sceptycy, którzy zarzucali gatunkowi zły wpływ na swoich słuchaczy. Przede wszystkim według niektórych przez muzykę ekstremalną jej wielbiciele mogli zostać opętani przez złe moce, szatan miał zacząć się nimi interesować, a uzależnienie od narkotyków, alkoholu i seksu to w opinii wielu wśród metalowców rzekomo kwestia czasu. Dodatkowo metal prezentuje brutalne treści, które mogą namawiać do przemocy, a głośne słuchanie tego rodzaju hałasu przez dłuższy czas może przecież trwale uszkodzić słuch - twierdzą jego przeciwnicy. Jednak ostatnio pojawiły się badania, które udowodniły, że fani muzyki ekstremalnej nie mają czego się obawiać, wręcz przeciwnie.

Heavy metal ma dobry wpływ na słuchaczy. Tak wynika z badań

Na portalu The Conversation, pojawiły się wyniki badań wykładowcy z Cardiff Metropolitan University. Nick Perham to zadeklarowany metalowiec, który zebrał dowody na to, że heavy metal nie tylko nie działa źle na jego słuchaczy, ale także pobudza do myślenia i sprawia, że są oni bardziej wielkoduszni.

Fani metalu
Fani metalu
Przeczytaj także Teraz można zostać doktorem metalu. Uczelnia nawet proponuje stypendium

Z doświadczeń autora badań wynika, że heavy metal pobudza i promuje myślenie naukowe i to nie tylko poprzez słuchanie go, ale samo swoje istnienie. Stereotypy i roszczenia związane z danymi gatunkami, w tym przypadku zarzucanie np. rozpowszechniania przemocy, zachęcają nas do myślenia, analizowania i szukania prawdy na ten temat. 

Perham zauważył, że osoby, które usłyszały o tym, iż znani na całym świecie artyści tacy jak muzycy Cradle of Filth, Ozzy Osbourne czy Marilyn Manson są powiązani z przestępstwami i przemocą, zaczęli samodzielnie zgłębiać temat. Zagadnienie uruchomiło w badanych studentach myślenie naukowe, chętniej odkrywali błędy w logice myślenia oskarżycieli muzyków oraz skuteczniej analizowali przyczyny występujących w społeczeństwie uprzedzeń.

Badania Perhama nie są jedynymi, które pokazują korzyści płynące z istnienia metalu. Inny profesor odkrył, że wbrew pozorom muzyka ekstremalna wywołuje u słuchaczy więcej radości niż smutku, a death metal nie wywołuje u ludzi agresji.

Zobacz też: Badania dowodzą, że metalowcy są mądrzejsi, niż głosi stereotyp

Tagi: Rock News