07.03.2018 15:55

Najstarszy elektryczny bas na świecie został sprzedany na internetowej aukcji

6 marca 2018 sprzedano gitarę basową, która powstała w 1936 roku. Sprawdźcie, ile pieniędzy wydano za ten instrument.

Gitara basowa
foto: materiały prasowe

Zastanawialiście się kiedyś, jak prezentuje się najstarszy elektryczny bas? Audiovox 736 powstał w 1936 roku i został właśnie sprzedany. Jego nowy właściciel wydał 6 marca 2018 roku 23 850 dolarów na ebay.

Bas został wykonany ręcznie przez Paula Tutmarca i na świecie istnieją tylko 3 basy Audiovox 736 - jeden z nich jest w muzeum w Seattle, drugi natomiast w prywatnych rękach. Model, który poszedł na sprzedaż na ebay należał do wnuczka Tutmarca, który odpowiedzialny był za wykonanie basu.

Tak prezentuje się ten instrument:

Najstarszy elektryczny bas na świecie

Przez 60 lat bas miał jednego właściciela, który kupił instrument bezpośrednio od Paula Tutmarca. Sprzedawca opisując gitarę basową stwierdził, że jest ona w dobrym stanie, tak samo jak futerał, w którym był trzymany - w końcu z takim antykiem należy obchodzić się naprawdę delikatnie.

Jak brzmi najstarszy bas na świecie?

Jeszcze jakiś czas temu powstało nagranie dla Bass Guitar Magazine, w którym Igor Saavedra Valenzuela zaprezentował, jak brzmi jeden z tych modeli basu. Przesłuchajcie to wideo:

Basista to najważniejszy muzyk w zespole

W muzycznym świecie istnieje sporo żartów na temat basistów - jednak w 2017 roku naukowcy udowodnili, że basista jest najważniejszą osobą w kapeli - w końcu bez sekcji rytmicznej grupa nie zdziałałaby wiele. Patrząc zresztą na dokonania takich muzyków, jak chociażby Steve Harris z Iron Maiden basiści nie powinni mieć żadnych kompleksów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News