Najważniejsze rockowe wydarzenia 2014 roku
Magda Słomka
31.12.2014 19:17
Najważniejsze rockowe wydarzenia 2014 roku Fot. Miszcz Pejnta 2014

Oj, działo się! Specjalnie dla was postanowiliśmy ułożyć zestawienie najbardziej istotnych wydarzeń, które miały miejsce w mijającym roku. Zobaczcie co zatrzęsło rockowym światem!

Czas na kolejne podsumowanie. Tym razem przypominamy o tym, co najbardziej szokowało nas i Was w 2014 roku. 

10. Foo Fighters nakręcił serial i nagrał płytę w ośmiu miastach w USA

Tak, wiemy, że pisaliśmy baaaardzo dużo o Davie Grohlu i jego formacji Foo Fighters. Jak jednak można zmęczyć się informacjami o tym, że muzycy zdecydowali się nagrać krążek Sonic Highways w ośmiu amerykańskich miastach ważnych dla całej historii muzyki? A do tego w każdym z nich nakręcili jeden odcinek serialu o tym, jak powstawał dany kawałek i w jaki sposób brzmienie danego miejsca wpłynęło na twórczość najpopularniejszych artystów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych? Tak wiele rzeczy na raz mogli zrobić tylko oni... Szacunek panie Grohl!

9. Wayne Static zmarł w wieku 49 lat

Lider zespołu Static-X i artysta solowy, Wayne Static, odszedł 1 listopada 2014 roku. Muzyk został znaleziony przez żonę, był nieprzytomny. Przyczyna śmierci artysty nie jest znana. Życiowa partnerka Statica oddaliła pogłoski dotyczące przedawkowania narkotyków przez męża. 

Static-X_live_@_Gods_of_Metal,_Stadio_Brianteo_Monza,_2009_(3)

8. Zbigniew Wodecki zaczął grać heavy metal

To nie żart! Kudłaty Pan, którego znamy z piosenki o Pszczółce Mai, wystąpił gościnnie grając na skrzypcach w kawałku zespołu Exlibris „The Day of Burning” pochodzącym z płyty „Aftereal”. Posłuchajcie tutaj „jak to się robi z Wodeckim” według członków kapeli i sprawdźcie poniżej jak brzmi Zbyszek w heavymetalowym wydaniu!

7. Upadek Scotta Stappa z Creed

26 listopada 2014 roku na stronie Creed na Facebooku Stapp zamieścił ponad 15-minutowe wideo.

Cytując naszą koleżankę i redaktorkę, Urszulę Drabińską:

„Nie musicie tego oglądać, oto jego najważniejsze tezy:

– Jest brutalnie atakowany i oczerniany.

– Nie bierze narkotyków, robi testy krwi co tydzień.

– Agencje federalne zablokowały mu konto bankowe, a bank nie chciał mu dać nawet 5 dolarów na jedzenie.

– Przez 2 dni nie miał, co jeść i wylądował na pogotowiu.

– Był bezdomny i mieszkał w samochodzie (ale teraz już mieszka w Holliday Inn).

– Oprócz tego, że konto miał zablokowane, ktoś zmienił hasła do niego i ukradł mu wszystkie pieniądze z konta.

– Wierzy, że Bóg ma w tym wszystkim jakiś cel.

– Wybacza wszystkim i modli się za nich.”

Ponoć całe załamanie nerwowe ma związek z tym, że żona muzyka chce się z nim rozwieść. Stapp według niej ma problemy z metaamfetaminą i sterydami. Muzyka skierowano na obserwację psychiatryczną. Bohater naszej opowieści postanowił pomóc sobie tworząc nowe dźwięki mimo przeciwności losu i zbiera środki na wydanie solowej płyty na portalu crowdfundingowym. Szczegółową analizę życiowej sytuacji Scotta Stappa znajdziecie tutaj.

6. Minęło 10 lat od śmierci Dimebaga Darrela

Czas naprawdę szybko leci. W 2014 roku minęła 10. rocznica śmierci gitarzysty zespołu Pantera. Dimebag Darrell Abbott został zastrzelony 8 grudnia 2004 roku podczas koncertu z grupą Damageplan. Podczas występu cierpiący na schizofrenię Nathan Gale wyciągnął Berettę 92FS i zaczął strzelać. Oprócz gitarzysty zginął także ochroniarz, pracownik klubu, jeden z fanów. Co było przyczyną tak brutalnego czynu? Tego nie wiadomo do tej pory, a oficjalnym powodem zamachu na Dimebaga jest po prostu choroba psychiczna Gale’a. Przeczytajcie jak wspominają Darrela Phil Anselmo, Dave Grohl, Max Cavalera i Vinnie Paul Abbot!

5. Zespół Behemoth wyrzucony z Rosji

Trasa koncertowa po Rosji promująca najnowszy album zespołu Behemoth, została przerwana. Muzykom nakazano opuścić kraj z powodu naruszenia przepisów wizowych. Frontman grupy, Nergal, stwierdził, że to przez politykę Putina, kapelę spotkały nieprzyjemności:

Zagraliśmy cztery koncerty z trzynastu. Było tak wiele walczących z nami sił, starających się o to, by koncerty nie doszły do skutku, że musieliśmy się poddać. To się stało wtedy, gdy wsadzili nas za kratki i dosłownie zmusili do opuszczenia kraju. Nie mogliśmy dłużej walić głową w mur, więc po prostu daliśmy za wygraną i wróciliśmy do Polski. Dostaliśmy pięcioletni zakaz pojawiania się w Rosji.

Nergal powiedział, że według niego lider Rosji jest po prostu idiotą i należy przeczekać, aż jego rządy skończą się, by powrócić do tego kraju w wielkim stylu.

Według Behemota Putin to idiota

4. Phil Rudd z AC/DC aresztowany

Perkusista zespołu AC/DC na początku listopada 2014 roku został zamknięty w areszcie pod zarzutem grożenia śmiercią dwóm osobom. Sam zainteresowany zdaje się nie za bardzo być przejęty całą sprawą. Według niego osoba, która rzekomo została wynajęta przez muzyka jako płatny morderca, tak naprawdę miała być jego ochroniarzem. To właśnie za to Rudd oferował temu człowiekowi 200 tys. dolarów.

Przypomnijmy,że zespół AC/DC mimo tego incydentu zdecydował się na wydanie płyty „Rock or Bust”. Czy Phil Rudd będzie uczestniczył w trasie koncertowej promującej album? Tego dowiemy się w maju 2015 roku.

klip

3. Pink Floyd wydał płytę po 20-tu latach

I to ostatnią! Krążek „The Endless River” Pink Floyd ukazał się 10 listopada 2014 roku. Album stworzono z materiałów pozostałych po sesji nagraniowej płyty „The Division Bell” z 1993 roku. Autorem nagrań jest Nick Mason, David Gilmour oraz zmarły w 2008 roku Richard Wright. Płyta powstała na jego cześć, a jego „klawisze pozostały w centrum brzmienia Pink Floyd”. Posłuchajcie wzruszającego kawałka „Louder Than Words” pochodzącego z ostatniego krążka legendarnego zespołu!

2. Malcolm Young odszedł z zespołu AC/DC

Przez większość 2014 roku cały rockowy świat żył informacjami, które mówiły o problemach zdrowotnych gitarzysty AC/DC. W kwietniu muzyk wydał oświadczenie, w którym ogłosił, iż robi sobie przerwę od grania z powodu złego stanu zdrowia. Leczenie artysty przedłużało się, a bliscy Younga zdecydowali się wydać głos w tej sprawie:

Malcolm cierpi na demencję, rodzina dziękuje za uszanowanie jej prywatności.

Członkowie grupy AC/DC postanowili, że Malcolma zastąpi chwilowo jego bratanek, Stevie Young. Zmiana, okazała się jednak stała.

Stan Malcolma Younga absolutnie wyklucza jego powrót

1. Joe Cocker nie żyje

Legenda rocka, która dała niezapomniany popis na kultowym Woodstock 1969 zmarła w wieku 72 lat. Muzyk, który walczył z rakiem płuc, odszedł w swoim domu w Colorado 22 grudnia 2014 roku. Smutną wiadomość podał jego agent, Barrie Marshall:

Był po prostu wyjątkowy. Będzie niemożliwością wypełnienie pustki, jaką zostawił w naszych sercach.

Wspomnijcie tego Wielkiego Artystę słuchając wspaniałego wykonania „With A little Help From my Friends”!

0. Metallica i Tool nadal nie nagrali nowych płyt! 

Nie i już! :)

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.