Najważniejszy moment w historii Pol’And’Rock Festivalu (dawniej Przystanek Woodstock) [SONDA]

Maciej Koprowicz
10.07.2018 13:20
Najważniejszy moment w historii Pol’And’Rock Festivalu (dawniej Przystanek Woodstock) [SONDA] Fot. SZYMON AKSIENIONEK/Reporter/EAST NEWS

Wybierz z nami najbardziej pamiętne wydarzenie w dotychczasowej historii najpiękniejszego festiwalu świata!

Od 2018 Przystanek Woodstock nazywa się Pol’And’Rock Festival. Ale wszystko inne, za co pokochaliśmy „Wooda” pozostanie bez zmian.

W dniach 2-4 sierpnia 2018 tradycyjnie już w Kostrzynie nad Odrą zapanują miłość, przyjaźń i muzyka. Pod względem atmosfery żaden festiwal nie może równać się z Pol’And’Rock, a ogromna, często kilkusettysięczna (!) publiczność zmienia każdy koncert w jedyne w swoim rodzaju święto.

Pol’And’Rock Festival to jednak nie tylko muzyka. To także spotkania z ciekawymi ludźmi i ważnymi gośćmi z różnych dziedzin życia publicznego, jak również rozmaite happeningi i akcje, często nawiązujące do bieżących wydarzeń i angażujące tysiące festiwalowiczów.

Z Waszą pomocą wybraliśmy 10 naszym zdaniem najważniejszych momentów festiwalu, który odbywa się od 1995 roku i w tym roku doczeka się już 24. edycji. W Waszych propozycjach dominowały wspomnienia z ostatnich kilku lat - i rzeczywiście, podczas ostatnich edycji miało miejsce wiele niesamowitych wydarzeń.

Który z tych momentów na Przystanku Woodstock wspominasz najlepiej? Wypowiedz się w naszej sondzie!

2011 – 700 tysięcy ludzi na The Prodigy

W 2011 padł rekord frekwencji Przystanku Woodstock – festiwal zgromadził blisko 700 tysięcy ludzi. Największym powodzeniem cieszył się koncert The Prodigy.

2012 – prezydenci Polski i Niemiec otwierają festiwal

Przystanek nie jest miejscem dla politycznej agitacji, ale ponieważ polityka jest ważną częścią życia nas wszystkich, to przedstawiciele jej świata także czasem pojawiają się na festiwalu. Nawet tak ważni, jak prezydenci krajów. W 2012 roku prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli festiwal w symbolicznym geście, będącym wyrazem partnerstwa narodów z obu strony Odry.

2014 – Godzina W na Woodstocku

W 2014 obchodziliśmy 70-lecie wybuchu powstania warszawskiego. Tego roku impreza objęła również 1 sierpnia, więc organizatorzy nie mogli zapomnieć o tak ważnej rocznicy. O godzinie 17:00 zawyły syreny, a setki tysięcy ludzi zamilkły, aby chwilą ciszy uczcić Godzinę W. Odśpiewano również „Mazurka Dąbrowskiego” na kilkaset tysięcy gardeł.

2014 – „Jolka, Jolka – pamiętasz…” Budki Suflera

W 2014 roku jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, Budka Suflera zakończyła działalność. Jeden z pożegnalnych koncertów grupy odbył się w ramach Woodstocku. Z Budką zaśpiewał gościnnie dawny wokalista zespołu, Felicjan Andrzejczak, który wykonał oczywiście słynną „Jolkę”. Okazało się, że 400-tysięczna publiczność zna każde słowo tego przeboju.

2016 – żywa flaga Francji po zamachu w Nicei

14 lipca 2016 w Nicei we Francji kierowca ciężarówki staranował ciężarówką spacerowiczów na Promenadzie Anglików. Był to zamach terrorystyczny, który przyniósł śmierć 87 osób. Tego samego dnia odbywał się pierwszy dzień Przystanku Woodstock. W geście solidarności z Francją woodstockowa publiczność podniosła czerwone, białe i niebieskie flagi, tworząc wielką żywą francuską flagę.

2016 – rozwinięcie sektorówki

W 2016 festiwalowe pole zamieniło się na chwilę w wielką piłkarską trybunę. W podziękowaniu dla polskich piłkarzy, którzy świetnie prezentowali się podczas mistrzostw Europy rozwinięto sektorówkę, czyli ogromnych rozmiarów flagę Polski.

2017 – Hey gra „Arahję” Kultu

Poruszająca do głębi interpretacja wielkiego przeboju Kultu w wykonaniu Kasi Nosowskiej i jej zespołu to bez wątpienia jeden z najbardziej magicznych momentów w dziejach festiwalu. Tym bardziej, że tym koncertem Hey zapewne pożegnał się z Woodstockiem – z końcem 2017 grupa zawiesiła działalność.

2017 – woodstockowicze skaczą do „Jump Around” House Of Pain

Woodstock nigdy nie kojarzył się mocno z hip-hopem, ale i raperzy mają swoje miejsce na tym festiwalu. Rok temu bardzo pamiętnym momentem imprezy był koncert Amerykanów z House Of Pain, którzy swoim sztandarowym kawałkiem „Jump Around” porwali publikę do – jak mogło być inaczej! – wspólnego skakania.

2017 – demontaż barierek

Przystanek Woodstock w 2017 określono jako imprezę podwyższonego ryzyka i ze względów bezpieczeństwa nakazano postawienie na terenie festiwalu barierek. Na szczęście burmistrz Kostrzyna nad Odrą wyraził zgodę na ich demontaż. Barierki zniknęły z festiwalowego pola, a na imprezie znów pojawiła się atmosfera wolności.

2018 – zmiana nazwy festiwalu

8 marca 2018 ogłoszono, że Przystanek Woodstock będzie nazywał się odtąd Pol’And’Rock Festival. W jaki sposób ta zmiana wpłynie na imprezę i jej odbiór? Przekonamy się z czasem.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.