14.11.2017 15:54

Największe tragedie, które wydarzyły się na koncertach

Koncert powinien być świętem muzyki. Niestety, w tych przypadkach zamienił się w istne piekło dla widzów.

Największe tragedie, które wydarzyły się na koncertach
foto: EPA POOL/AP/EAST NEWS

Wielu fanów muzyki jest zdania, że najpełniej można jej doznawać, słuchając jej na żywo. Bezpośredni kontakt twórcy muzyki z odbiorcą, jaki można osiągnąć na koncercie, jest bezcenny. Być może w przyszłości rzeczywistych muzyków coraz częściej będą zastępować hologramy, ale artyści chyba nigdy nie przestaną koncertować – widoku muzycznego idola i możliwości usłyszenia na żywo jego głosu i umiejętności instrumentalnych nie zastąpi żadna wirtualna projekcja.

Koncert ulubionego wykonawcy to dla każdego słuchacza niesamowite doznanie i prawdziwe święto. Niestety, czasem magiczna atmosfera show zostaje z różnych powodów zaburzona. Bywa, że niektórych fanów rozpiera agresja i wywołują bijatyki na koncertach – to zdarzyło się ostatnio na występach Queens Of The Stone Age i Trivium. Oba te incydenty nie miały groźnych skutków, ale niestety bywało tak, że agresywne zachowania fanów doprowadzały do tragedii.

Najczęstszą przyczyną tragicznych wydarzeń na imprezach muzycznych są zaniedbania organizatorów. Bywa, że kluby i sale koncertowe nie są należycie przygotowane na kryzysowe sytuacje, np. pożar – systemy ostrzegania i p-poż są niesprawne, a plany ewakuacyjne zawodzą w konfrontacji z tłumem w panice. Organizatorzy nie zawsze potrafią zapanować nad publicznością, która w chwili zagrożenia rzuca się do rozpaczliwej ucieczki.

W ostatnim latach imprezy masowe coraz częściej bywają sceneriami zamachów terrorystycznych. Fanatycy mają na koncertach możliwość zaatakowania wielkiej liczby ludzi na niewielkiej przestrzeni. Co więcej, doskonale wiedzą, że atak podczas nagłośnionego medialnie wydarzenia może przynieść im wielki rozgłos – a o to zawsze terrorystom chodzi.

13 listopada 2017 minęły 2 lata od zamachu bojowników Państwa Islamskiego w czasie koncertu Eagles Of Death Metal w paryskim klubie Le Bataclan. W wyniku ataku śmierć poniosło 89 osób. Z tej smutnej okazji przypominamy o tamtej tragedii, a także o innych koncertach, które okazały się ostatnimi w życiu wielu osób.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele