22.12.2014 13:51

Napalm Death zainspirowane tragedią

W styczniu światło dzienne ujrzy koncepcyjny album „Apex Predator – Easy Meat”. Skąd wokalista Barney Greenway zaczerpnął na nią pomysł?

Napalm Death zainspirowane tragedią
foto: materiały prasowe

Frontman Napalm Death w jednym z ostatnich wywiadów zdradził, co przyczyniło się do powstania najnowszej płyty zespołu. Artystów inspirują czasem naprawdę dziwne rzeczy…

"

Katalizatorem była katastrofa budowlana w Rana Plaza w Bangladeszu. Wskazało mi to ścieżkę, którą zmierzaliśmy podczas tworzenia. Gdy to się stało, powiedziałem sobie, że muszę to naświetlić na kolejnym albumie. "

Rano 24 kwietnia 2013 roku nieopodal stolicy Bangladeszu, Dhaki, zawalił się wieżowiec, w którym mieściło się kilka fabryk. Zginęło ponad tysiąc osób, a 2,5 tys. zostało rannych. Media na całym świecie szybko podjęły temat nieetycznych działań zachodnich firm, które miały tam swoje szwalnie, fatalnych warunków pracy i wykorzystywania pracowników. Mark „Barney” Greenway poczuł jednak, że to nie wystarczy i z kolegami z zespołu chce opowiedzieć o tym ludzkim mięsie raz jeszcze, na krążku „Apex Predator – Easy Meat”.

napalmdeath_apexpredatoreasymeat
"

Czułem, że to był news dnia i szybko się rozmyje. Odniosłem nieprzyjemne wrażenie, że życie człowieka w niektórych rejonach świata jest bardzo mało warte. Przyjrzałem się temu, potraktowałem temat szerzej i powstał album o niewolniczej pracy. W zasadzie, statystycznie, teraz jest więcej niewolników niż kiedykolwiek w historii. "

W tym klimacie utrzymany jest pierwszy singiel z płyty – „Cesspits”, traktujący o… ludziach żyjących w dziurach.

Czujecie się czasem jak niewolnicy? Nie przegapcie premiery 15. studyjnej płyty Napalm Death. „Apex Predator – Easy Meat” trafi do sklepów 27 stycznia 2015 roku.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Napalm Death