31.05.2017 14:45

Nastolatka pokazała 40 lat pop punku w 6 minut

Dźwięki prosto ze słonecznej Kalifornii obchodzą swoje 40-lecie. Pewna młoda Brytyjka postanowiła uhonorować wesołe gitarowe granie filmem na YouTubie.

Nastolatka pokazała 40 lat pop punku w 6 minut
foto: kadr z wideo

Narodziny pop punku datuje się na koniec lat 70. XX wieku. Nim głośno zrobiło się o Blink-182 czy Green Dayu, a nawet The Offspring, istniały takie kapele jak Descendents, The Undertones czy Brytyjczycy z Buzzcocks. Pionierzy, którzy punkowy brud i wściekłość wymieszali z bardziej melodyjnym brzmieniem i złagodzili oblicze muzyki, która narodziła się na Wyspach.

Oczywiście określenie pop punk jest bardzo kłopotliwe, bo czy takie Bad Religion to już pop punk czy jeszcze hardcore? A może to nic innego jak skate punk, albo jeszcze ogólniej, po prostu punk rock. Pojęcia bardzo płynne, wymykające się łatwej kategoryzacji. 

W latach 90. w zauważalny sposób zjawiskiem zainteresowało się MTV i tak do mainstreamu trafiły takie kapele, jak wymienione The Offspring i Green Day. Zespoły, które bodaj najbardziej przyczyniły się do rozpropagowania gatunku wśród rzesz. Początek XXI wieku również był łaskawy dla wesołego grania chłopaków w najeżonych fryzurach. Ten czas to okres sukcesu Fall Out Boy, Good Charlotte czy My Chemical Romance. I tu pojawia się kolejny problem z przynależnością do gatunku, bo czy wymienione formacje to pop punk czy już emo?

Już bez prowadzenia batalii o szufladkowanie kapel zapoznajcie się z autorską wersją 40 lat z historii punkowego grania:

Nie znaliście wcześniej tego gatunku, a chcielibyście być częścią tej subkultury? Zapoznajcie się z poradnikiem jak zostać poppunkowcem. Możecie także sprawdzić poppunkowe granie w wykonaniu orkiestry mariachi.

Lubisz pop punk?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele