Nastolatka pokazała 40 lat pop punku w 6 minut

Robert Skowronski
31.05.2017 14:45
Nastolatka pokazała 40 lat pop punku w 6 minut Fot. kadr z wideo

Dźwięki prosto ze słonecznej Kalifornii obchodzą swoje 40-lecie. Pewna młoda Brytyjka postanowiła uhonorować wesołe gitarowe granie filmem na YouTubie.

Narodziny pop punku datuje się na koniec lat 70. XX wieku. Nim głośno zrobiło się o Blink-182 czy Green Dayu, a nawet The Offspring, istniały takie kapele jak Descendents, The Undertones czy Brytyjczycy z Buzzcocks. Pionierzy, którzy punkowy brud i wściekłość wymieszali z bardziej melodyjnym brzmieniem i złagodzili oblicze muzyki, która narodziła się na Wyspach.

Oczywiście określenie pop punk jest bardzo kłopotliwe, bo czy takie Bad Religion to już pop punk czy jeszcze hardcore? A może to nic innego jak skate punk, albo jeszcze ogólniej, po prostu punk rock. Pojęcia bardzo płynne, wymykające się łatwej kategoryzacji. 

W latach 90. w zauważalny sposób zjawiskiem zainteresowało się MTV i tak do mainstreamu trafiły takie kapele, jak wymienione The Offspring i Green Day. Zespoły, które bodaj najbardziej przyczyniły się do rozpropagowania gatunku wśród rzesz. Początek XXI wieku również był łaskawy dla wesołego grania chłopaków w najeżonych fryzurach. Ten czas to okres sukcesu Fall Out Boy, Good Charlotte czy My Chemical Romance. I tu pojawia się kolejny problem z przynależnością do gatunku, bo czy wymienione formacje to pop punk czy już emo?

Już bez prowadzenia batalii o szufladkowanie kapel zapoznajcie się z autorską wersją 40 lat z historii punkowego grania:

Nie znaliście wcześniej tego gatunku, a chcielibyście być częścią tej subkultury? Zapoznajcie się z poradnikiem jak zostać poppunkowcem. Możecie także sprawdzić poppunkowe granie w wykonaniu orkiestry mariachi.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.