19.09.2019 14:31

Naukowcy opublikowali listę najniebezpieczniejszych utworów do jazdy samochodem

Badacze z South China University Of Technology opublikowali listę utworów, których nie powinniśmy słuchać podczas jazdy samochodem. 

Samochód
foto: shutterstock.com

Całkiem niedawno organizacja IAM RoadSmart wraz z magazynem "Auto Express" zbadała wpływ słuchanej przez kierowców muzyki na ich bezpieczeństwo jazdy. Okazało się, że podczas kierowania autem nie powinno słuchać się metalu ponieważ muzyka ekstremalna utrudnia koncentrację. Badacze radzili, aby metalowcy spróbowali (chociaż na czas jazdy samochodem) przerzucić się na pop, który z kolei sprzyja płynnej jeździe.

Najniebezpieczniejsze utwory do jazdy samochodem

Na dokładniejsze badania w tym temacie zdecydowali się naukowcy z South China University Of Technology. Grupa badanych kierowców poddała się symulacji jazdy autostradą sześciopasmową. Podczas pierwszego przejazdu uczestnicy eksperymentu jechali autem w ciszy, a za drugim razem włączano im muzykę rockową. Liczba niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców podczas słuchania ciężkiej muzyki wzrosła dwukrotnie. 

AC/DC
AC/DC
Przeczytaj także Policja z Montany przegania bizony z autostrady muzyką AC/DC

Naukowcy odkryli również, że gdy w samochodowym radiu wybrzmiewał rock, kierowcy przyspieszali. Ich średnia prędkość jazdy wzrosła o 8 kilometrów na godzinę. Na podstawie badań stworzono listę konkretnych utworów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowców. Na szczycie listy znalazł się utwór "American Idiot" Green Day. Okazało się jednak, że nie każda rockowa kompozycja stwarza zagrożenie na drodze. Wśród piosenek, które są najmniej niebezpieczne podczas jazdy autem znalazł się między innymi hit Led Zeppelin - "Stairway To Heaven".

5 najniebezpieczniejszych utworów do jazdy autem

  1. Green Day – "American Idiot"
  2. Miley Cyrus – "Party In The USA"
  3. The Killers – "Mr Brightside"
  4. The Chainsmokers – "Don’t Let Me Down"
  5. Bruce Springsteen – "Born To Run"

5 najbezpieczniejszych utworów do jazdy autem

  1. Led Zeppelin – "Stairway To Heaven"
  2. Red Hot Chili Peppers – "Under The Bridge"
  3. Drake – "God’s Plan"
  4. Toto – "Africa"
  5. Khalid – "Location"

Główny badacz czuwający nad eksperymentem, Qiang Zeng podsumował jego wyniki słowami:

"

Nasze odkrycia są bardzo przydatne. Dzięki nim będzie można wdrożyć skuteczne strategie edukacji kierowców, które zwiększą świadomość społeczną na temat negatywnego wpływu słuchania muzyki na poprawne prowadzenie pojazdów. "

Zobacz też: Naukowcy stwierdzili, że Ozzy Osbourne jest mutantem

Tagi: Rock News