24.05.2019 17:29

Naukowcy stworzyli tak głośny dźwięk, że pod jego wpływem gotuje się woda

Grupa badaczy ze Standford udowodniła, że dźwięk może doprowadzić do zagotowania wody. Jego intensywność rozrywa nie tylko bębenki, ale też serce i płuca.

Gotowana woda
foto: shutterstock.com

Grupa naukowców z SLAC National Accelerator Laboratory z siedzibą w Standford University pracowała nad stworzeniem maksymalnie intensywnego dźwięku. Efekty ich pracy dziwią, szokują, a nawet trochę przerażają.

Istnieje dźwięk, który może zagotować wodę

Słuchacze ciężkiej muzyki często używają sformułowania, że ich ulubione płyty "rozrywają bębenki" lub "rozsadzają mózg". Okazuje się, że dźwięki faktycznie mogą to zrobić, a badaczom ze Standford udało się to udowodnić. 

Kurt Cobain
Kurt Cobain
Przeczytaj także Ludzie z depresją inaczej się wypowiadają. To wnioski z analizy m.in. tekstów Kurta Cobaina

Specjaliści stworzyli "rekordowo niszczący dźwięk, który znacznie przewyższa swoją głośnością odgłos wystrzeliwanej rakiety". Oszacowano, że dźwięk osiąga aż 270 decybeli, co może być granicą dźwięku, jaki może występować pod wodą.

Jak donosi cnet.com, do eksperymentu naukowcy wykorzystali laser rentgenowski SLAC. Za jego pomocą sprawdzili, jak na dźwięk zareaguje woda. Okazało się, że jej cząsteczki natychmiast wyparowywały, co oznacza, że odgłos doprowadził do wrzenia. Naukowcy podkreślili, że aby ochronić się przed podobną intensywnością dźwięku, nie wystarczą standardowe zabezpieczenia. Gdybyśmy faktycznie zmierzyli się z odgłosem i o wartości 270 decybeli rozerwałoby nam nie tylko bębenki, ale także płuca oraz serce. 

Zobacz też: Badania wykazały, że metalowcy są jak rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele