Naukowiec wybrał utwory, które poprawiają humor. To muzyka, która zwiększa poziom endorfin

Joanna Chojnacka
06.03.2019 15:40
Naukowiec wybrał utwory, które poprawiają humor. To muzyka, która zwiększa poziom endorfin Fot. shutterstock.com

Muzyka to jeden ze sposobów, który stosujemy, aby poprawić sobie humor. Co ciekawe, badania wykazały, że faktycznie istnieją utwory, które podnoszą poziom endorfin w naszym ciele.

Jedni jedzą słodycze, inni korzystają z wiosennych promieni słońca, a kolejni spędzają godziny na siłowni lub szukają miłości. Na uwolnienie endorfin sposobów jest wiele, a badania wykazały, że jednym z nich jest słuchanie muzyki. Oczywiście nie każdej.

Przeczytaj także

Piosenki, które sprawią, że będziemy szczęśliwsi muszą spełnić kilka warunków. Dr Jacob Jolij, neurolog i badacz Uniwersytetu w Groningen z Holandii stworzył playlistę utworów, które najskuteczniej poprawią nam humor.

Utwory na dobry humor. Czego słuchać, żeby być szczęśliwym?

Doktor przyznał, że badania nie były łatwe. W dużej mierze polegały na analizie odczuć, a nie liczb i statystyk. 

Stworzenie uniwersalnej listy było trudne. Piosenka, która sprawia, że czujemy się lepiej zależy od bardzo wielu czynników. To osobista, subiektywna ocena, która silnie zależy od kontekstu społecznego oraz własnych przeżyć i doświadczenia z danym utworem.

Mimo przeszkód Jolij ustalił, ze utwór, który poprawia humor musi mieć przede wszystkim odpowiednie tempo.

Wśród piosenek jakie wymieniali badani wyraźnie zarysował się fakt, że były to utwory o średnim tempie. Dla przykładu: średnie tempo utworów popowych to 118 bitów na minutę. Wybierane kawałki były szybsze i miały od 140 do 150 bitów na minutę.

Oprócz tego, z badań Holendra wynika, że pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie głównie utwory w tonacji durowej. Ostatnim, dość oczywistym elementem, był tekst piosenki. Na liście znalazły się kompozycje, które przynajmniej na pierwszy rzut ucha opowiadają o przyjemnych wydarzeniach i przeżyciach lub takie, gdzie warstwa liryczna była pozbawiona sensu.

Lista utworów, które poprawiają humor:

1. Katrina & The Waves - Walking On Sunshine

2. Gloria Gaynor - I Will Survive 

3. Bon Jovi - Livin' On A Prayer

4. Cyndi Lauper - Girls Just Want To Have Fun

5. The Monkees - I'm a Believer

6. Survivor - Eye Of The Tiger

7. Billy Joel - Uptown Girl

8. The Beach Boys - Good Vibrations

9. Abba - Dancing Queen

Sprawdź: >>Metalowcy są o wiele bardziej lojalni niż słuchacze np. hip-hopu<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.