04.02.2015 16:17

Neil Young: Powrót winyli to tylko moda!

Muzyk uważa, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak naprawdę kupuje. Co ma do zarzucenia przemysłowi muzycznemu?

Neil Young: Powrót winyli to tylko moda!
foto: TRIPPLAAR KRISTOFFER / SIPA / EAST NEWS

Płyty winylowe przechodzą odrodzenie i sprzedają się jak świeże bułeczki. Według gazety The Wall Street Journal w ciągu 2014 roku sprzedaż winyli wyniosła około osiem milionów sztuk w samych Stanach Zjednoczonych. Taki wynik daje wzrost o 49% w stosunku do poprzedniego roku. W Wielkiej Brytanii w 2014 roku sprzedano z kolei najwięcej winyli od 1996 roku.

Neil Young uważa, że te wyniki to tak naprawdę tylko moda i nie widzi w nich powiązania z chęcią polepszenia jakości muzyki słuchanej przez konsumentów. Artysta oskarżył wytwórnie płytowe o namawianie klientów do zakupu niczego więcej, jak tylko płyt CD drukowanych na polichlorku winylu, czyli PCW.

"

Wiele osób kupujących winyle w dzisiejszych czasach nie zdaje sobie sprawy z tego, że słucha CD na winylu. To dlatego, że firmy fonograficzne odkryły, że ludzie pragną właśnie tych krążków. Wszystkie nowe produkty to tak naprawdę CD na winylu. "

Współcześnie wiele płyt jest jednak specjalnie remasterowanych i dostosowywanych do winylowych wersji tych albumów... Young przyznał, że docenia falę popularności, jaka nastała, jednak według niego to wszystko napędzane jest jedynie konsumpcjonizmem.

"

To nisza, wspaniała nisza i cudowna rzecz. Mam nadzieję, że ludzie dalej będą cieszyć się winylami i ten przemysł będzie dalej się rozwijać, bo to dobra rzecz. Nasze społeczeństwo jest jednak zorientowane na wygodę, a winyl to nie jest wygodna rzecz. "

Stąd wniosek, że to tylko moda... Przy okazji warto wspomnieć, że zorientowany na wygodę odtwarzacz muzyczny Neila Younga, Pono Player, miał premierę w styczniu 2015 roku.

httpponomusic.force.com

Urządzenie prezentuje według artysty najwyższą jakość dźwięku. Myślicie, że słowa Younga to po prostu chwyt marketingowy i reklama sprzętu sygnowanego jego nazwiskiem, który na razie zebrał więcej negatywnych, niż pozytywnych recenzji?

Magda Słomka
Tagi: Rock News Neil Young