12.04.2019 16:44

Nergal sprzedaje swoje rzeczy, żeby wesprzeć fundację "Wolność od Religii"

Wokalista Behemotha wpadł na pomysł nowej inicjatywy Non Serviam. Muzyk za zarobione pieniądze opłaci koszta spraw sądowych i wesprze fundację.

Adam Nergal Darski
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Behemoth jest jednym z najbardziej cenionych polskich zespołów metalowych za granicą. W Polsce jednak często spotyka się z niezrozumieniem swojej twórczości, próbą odwołania koncertów czy pozwami. Adam Nergal Darski od lat jest stałym gościem na salach sądowych (według wielu również na własne życzenie) i pozostaje kontrowersyjną postacią na polskiej scenie muzycznej. Muzyk opublikował na swoim Facebooku kolejny pomysł, który podzielił komentujących. 

Behemoth
Behemoth
Przeczytaj także Behemoth zagra 6 koncertów w Polsce. Zespół ogłosił trasę “Ecclesia Diabolica Baltica”

Nergal sprzedaje swoje rzeczy, żeby wspomóc fundację

Nergal zaprezentował swój najnowszy projekt o nazwie "Non Serviam", co oznacza "nie będę służył". Oczywiście jak na lidera Behemotha przystało, hasło przypisuje się zwykle postaci Lucyfera, który odrzucił służbę dla Boga i człowieka. Motto wyraża dumę oraz niezależność, co pasuje zarówno do Darskiego, jak i jego nowego pomysłu.

Artysta zdecydował, że sprzeda część rzeczy, które regularnie dostaje od fanów. To obrazy, rysunki i zdjęcia, których muzyk nie jest w stanie pomieścić, więc zdecydował przeznaczyć je na wybrany przez siebie cel.

Muzyk przekazał już pierwsze przedmioty do rąk Celebrity2use. Za ich pośrednictwem będzie można nabyć pamiątki artysty na aukcjach. 60% zysków z licytacji wesprze fundację "Wolność od Religii", reszta pokryje koszty sądowe, które Darski musi pokrywać podczas ciągłych "batalii" w polskim wymiarze sprawiedliwości. Lider Behemoth wyjaśnia, że to jego kolejny krok w stronę wspierania niezależności, wolności i sprzeciwu wobec cenzury sztuki.

"

To taki mój niewielki wkład w modne ostatnio wstawanie Polski z kolan. W tym wypadku jednak chodzi o wstawanie z klęczek przed dyktatem Kościoła katolickiego. "

Fundacja "Wolność od Religii" zajmuje się między innymi ochroną praw mniejszości bezwyznaniowej oraz działaniami mającymi na celu umacnianie samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozumowego i naukowego poznawania i wyjaśniania świata.

Zobacz też: >>Nergal: Polska mnie potrzebuje, żeby się rozwijać<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele Behemoth Adam Nergal Darski