02.11.2017 10:01

Nergal w prokuraturze za koszulkę „Rzeczpospolita Niewierna”

Liderowi Behemotha stawiane są zarzuty znieważenia godła państwowego grafiką, która ozdobiła koszulki promujące trasę zespołu w 2016 roku.

Nergal w prokuraturze za koszulkę „Rzeczpospolita Niewierna”
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Polski deathmetalowy Behemoth nigdy nie unikał kontrowersji. Szokowanie opinii publicznej jest właściwie wpisane w wizerunek tego zespołu. Niektóre z pomysłów lidera gdańskich metalowców, Adama „Nergala” Darskiego do tego stopnia bulwersują konserwatywnie nastawionych rodaków, że doprowadzają go nawet przed oblicze prokuratury.

Po raz pierwszy Nergal wszedł w konflikt z polskim prawem w 2010 roku, gdy oskarżono go o sprofanowanie Biblii na koncercie. 6 lat później wykorzystał do celów artystycznych inny z symboli polskiej tożsamości – herbowego orła Rzeczpospolitej.

Wizerunek przypominającego Orła Białego ptaka, ale nie tożsamego z nim - chociażby pozbawionego korony, za to ozdobionego typowo deathmetalowymi symbolami - trafił na koszulki promujące trasę koncertową Behemotha pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna”, która trwała od 30 września do 9 października 2016. Taki sam orzeł znalazł się również na zapowiadających występy plakatach. Koncertom promowanym rzekomo „antypolskimi” grafikami towarzyszyły protesty środowisk „narodowych” i katolickich.

Po roku od kontrowersyjnej trasy Nergal musiał stawić się w prokuraturze razem z właścicielem sprzedającego koszulkę sklepu internetowego Behemoth-store.plg, Maciejem „Manticore” Gruszką. Na Facebooku napisał:

"

Jadę do prokuratury w Gdańsku na przesłuchanie w związku ze sprawą „Rzeczpospolitej Niewiernej” z moim „partnerem w zbrodni”, Maćkiem Manticore Gruszką. Przesłuchano już kilka osób, w tym heraldyków, którzy jasno oświadczyli: TO NIE JEST POLSKIE GODŁO. Wygląda na to, że to za mało dla sądu. Szukają kozła ofiarnego?

Czy to kolejna próba polskiego rządu, by obciążyć Nergala i dać przykład dla innych artystów? Mogę zapytać, jakie ukryte przesłanie mają takie akcje?

„Nie zadzieraj z nami, Nergal”?„Polskie godło, tak jak inne religijne symbole jest nietykalne”? „Sztuka ma określone granice i musisz ich przestrzegać, Nergal”? Dziwne czasy, dziwny kraj, dziwne wibracje. Nie czuję się bezpiecznie i komfortowo tutaj, muszę przyznać, ale czy czuję się winny? Nie, ku*wa.

Wielbię rozsądek i logikę, więc dla mnie jest OCZYWISTE, że orzeł, który NIE MA korony NIE MOŻE być polskim godłem. Niestety, musieliśmy przestać sprzedawać koszulki z tą grafiką (ale to był najlepiej sprzedający się nasz t-shirt, hura!), ale co mamy zrobić z fanami, którzy wytatuowali sobie „Rzeczpospolitą Niewierną” na plecach? Powinno się ich aresztować? Obedrzeć ze skóry? Zamalować to?

Zostawię te retoryczne pytania bez odpowiedzi i pójdę robić to, co potrafię najlepiej: Olewać głupich ludzi i robić szczerą i uczciwą sztukę. NIGDY nie zrezygnuję z mojej wolności. Czyń swoją wolę będzie całym prawem! "

Zespół zaapelował jednak do fanów, by na czas trwania postępowania karnego z powodu „Rzeczpospolitej Niewiernej” powstrzymali się od umieszczania w mediach społecznościowych zespołu kontrowersyjnych grafik z orłem.

"

Uwaga! Ważna informacja!
Z uwagi na toczące się postępowanie karne uprzejmie prosimy o nieumieszczanie wizerunku reklamującego trasę Rzeczpospolita Niewierna na naszym profilu. Będziemy zmuszeni usuwać posty z tym wizerunkiem oraz banowac osoby które nie zastosują się do naszej prośby. Dziękujemy. "

Na szczęście z obozu Behemotha dotarły też ostatnio bardziej optymistyczne nowiny. Nergal ujawnił na swoim Instagramie fragment nowej kompozycji, która może trafić na następny album gdańszczan. Na tym samym medium pochwalił się imponującą sylwetką, a fani sugerują, że na zdjęciu wokalista objawił się... w pełni męskości.

Czy koszulka Behemotha Waszym zdaniem znieważa polskie godło?

Najlepsze na siłownie t-shirty sportowe męskie

Maciej Koprowicz
Tagi: Behemoth Adam Nergal Darski