26.03.2018 15:35

Nergal został zgłoszony do prokuratury przez katolickie stowarzyszenie z Radomia

Gumowy penis z przymocowaną do niego figurką Chrystusa oburzył sporo osób i Nergal może mieć poważne problemy z powodu swojego żartu.

Adam Nergal Darski
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2018 Nergal na swoim profilu na Facebooku opublikował nietypowe życzenia. Frontman Behemotha zaśpiewał piosenkę machając przy tym gumowym penisem z przymocowaną figurką ukrzyżowanego Jezusa.

Jak można się domyślić wideo wywołało sporo kontrowersji, wiele osób poczuło się urażonych. Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w 2017 pomógł muzykom Decapitated w zwolnieniu z aresztu w USA, podał informację w mediach społecznościowych, że złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Z politykiem skontaktował się menedżer Nergala w sprawie ugody i Tarczyński zażądał przeprosin od muzyka, które miałby nagrać w języku polskim. Film nie powstał, ale Nergal zamieścił na swoim Instagramie komentarz, w którym przeprosił osoby urażone jego wcześniejszym nagraniem z gumowym penisem.

Doniesienie do prokuratury na Nergala

Na tym jednak nie koniec kłopotów Nergala. Jak podaje PAP, doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez wokalistę złożył teraz Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej. Według stowarzyszenia muzyk dopuścił się zachowania, które obraża uczucia religijne katolików.

Przedstawiciele Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej tak skomentowali sprawę:

"

Muzyk zespołu metalowego Behemoth przy okazji Dnia Kobiet, na stronach internetowych jednej z sieci społecznościowych umieścił film, w którym, podczas śpiewu posługiwał się rekwizytem, na którym w sposób niemieszczący się w jakichkolwiek normach obyczajowych, umieścił wizerunek Jezusa Chrystusa. Zachowanie Pana Darskiego podczas filmu ewidentnie obraża uczucia religijne nas, katolików. "

Zgodnie z Kodeksem karnym „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Nergal podarł Biblię

Nie jest to pierwsza taka kontrowersja wokół Nergala. W marcu 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratora i oskarżyciela posiłkowego od wyroku uniewinniającego Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Muzyk podczas jednego ze swoich koncertów podarł Biblię. Sąd Najwyższy uznał, że w związku z tym nie można mówić o popełnieniu przestępstwa.

Uzasadniał, że działania Darskiego, jego wypowiedzi, padły w grupie osób, które były na koncercie i które były „zwolennikami tego typu przekonań”. Sąd Najwyższy podkreślił równocześnie, że nie jest tak, iż prokuratura ma badać, jak dana osoba zachowuje się w gronie znajomych, w swoim środowisku, i czy nie obraża np. uczuć religijnych innych osób.

Jednocześnie sąd dodał wtedy, że oddalenie kasacji nie oznacza, iż działania, jakich dopuścił się muzyk, są „w optyce Sądu Najwyższego dopuszczalne”.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News