30.05.2017 13:11

Nick Cave: Po śmierci mojego syna odczuwałem emocjonalny chaos

14 lipca 2015 w Ovingdean Gap zginął 15-letni Arthur, syn Nicka Cave'a. Artysta opowiedział o tym jak radził sobie ze swoim wnętrzem po śmierci dziecka.

Nick Cave: Po śmierci mojego syna odczuwałem emocjonalny chaos
foto: Oxford Union/REX/Shutterstock/East News

Ostatnim wydawnictwem muzyka jest płyta „Skeleton Tree” z 9 września 2016 roku. Ten album to próba pogodzenia się Nicka Cave'a ze śmiercią syna Arthura. Nastolatek był pod wpływem LSD i spadł z klifu. Przez długi czas artysta nie udzielał wywiadów i nie poruszał kwestii tego jak próbował się pozbierać po odejściu dziecka.

Teraz ten stan już się zmienił i możemy się dowiedzieć co Nick Cave powiedział na temat tkwiącego w nim żalu:

"

Im bardziej oddalamy się od tej chwili, tym robi się łatwiej. Nie zawsze jest to możliwe, ale łatwiej jest podzielić swój czas. To jest to, co określa się mianem czasu na wspominanie, ale jest też czas pracy. Jesteśmy w stanie, choć nie zawsze, jakoś to wszystko podzielić. Bywa tak, że ciężko jest w sobie znaleźć energię do pracy i podobne rzeczy. Jednak udaje nam się wyjść z tego dość skutecznie wykonując naszą pracę i inne zadania oraz być ze sobą. Więc jest coraz lepiej i lepiej. "

Nick Cave opowiedział również jak czuł się tuż po tragicznych wydarzeniach:

"

Wcześniej to był po prostu chaos. Czysty emocjonalny chaos 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, cały czas. Nie mieliśmy nad niczym kontroli. Zabrało nam trochę czasu, może to zabrzmi dziwnie, aby zorganizować swoje emocje. W innym wypadku nie dalibyśmy rady żyć. Naprawdę. "

Muzyk poruszył również kwestię nagrywania płyty „Skeleton Tree”, a doszło do tego zaraz po śmierci Arthura:

"

Nikt nie był w stanie funkcjonować w normalny sposób w studiu. To jednak dobrze, bo pozwoliło to tym piosenkom przeciwstawić się jakimkolwiek manipulacjom. Po prostu mieliśmy te niezwykle surowe utwory, które rozbrzmiewały uczuciami związanymi z tym wszystkim co się wydarzyło lub stanowiły odbicie tego okropnego incydentu. Muszę powiedzieć, że kiedy byliśmy w studiu, próbując pracować nad „Skeleton Tree”, nie miałem pojęcia, co się dzieje. "

Przypominamy, że Nick Cave wystąpi w Polsce w 2017. Fani będą mogli zobaczyć artystę już jesienią, a dokładnie 24 października 2017 roku na warszawskim Torwarze.

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Nick Cave