Nick Cave o śmierci syna i jej wpływie na utwór "Girl In Amber". "Byłem całkowicie przytłoczony"

27.02.2020 14:22
Nick Cave o śmierci syna i jej wpływie na utwór "Girl In Amber". "Byłem całkowicie przytłoczony" Fot. Rex Features/East News

Wokalista Nick Cave po raz kolejny opowiedział o śmierci jego syna. Tragiczne wydarzenie miało ogromny wpływ na jego twórczość. 

Na swojej stronie, gdzie fani mogą zadawać muzykowi pytania, Nick Cave został poproszony o wyjaśnienie historii kryjącej się za utworem "Girl in Amber" z 2016 roku. Kompozycja znalazła się na albumie "Skeleton Tree", który nagrał niedługo po śmierci syna Arthura, który w wieku 15 lat spadł z klifu w Ovingdean. 

Nick Cave o śmierci syna: "Byłem całkowicie przytłoczony"

Muzyk postanowił podzielić się historią na temat "Girl in Amber". Cave wyznał, że zaczął pisać ją znacznie wcześniej niż doszło do tragedii.

To piosenka owiana tajemnicą. Jest uformowana ze snu i posiada niemal mistyczną moc. W 2014 roku siedziałem przy kuchennym stole po całym dniu tworzenia muzyki w Paryżu. Na stole stał przycisk do papieru z wtopionym w środek pająkiem. Wtedy do głowy wpadł mi pomysł na "Dziewczynę w bursztynie".

Przeczytaj także

Rok później, kiedy jeden z jego synów zmarł tragiczną śmiercią, muzyk zmienił podejście do utworu. Przyznał, że śmierć Arthura zmieniła dla niego jej znaczenie.

Kiedy pracowałem nad ukończeniem płyty po tym jak kilka miesięcy wcześniej zmarł mój syn, głównie siedziałem w studiu i otępiały słuchałem piosenek, które zacząłem tworzyć wcześniej. Chciałem zrozumieć materiał, nad którym pracowaliśmy przez ostatni rok. Gdy usłyszałem "Girl in Amber" byłem całkowicie przytłoczony tym, co usłyszałem.

Nagle zrozumiałem, że "Dziewczyna w bursztynie: to moja żona, która nadal pozostawała uwięziona przez żal. Przeżywała tragedię każdego dnia od nowa. Jeden telefon zakończył się dla niej całkowitym upadkiem całego świata.

Wersy w niesamowity i obsesyjny sposób na mnie wpłynęły, dodałem tekst o małym niebieskookim chłopcu. Chociaż utwór był szkicem i nie miał sensu, zostawiłem je bez zmian, ponieważ dodało jej to tajemniczego, emocjonalnego nastroju.

Cave wyjaśnił również, że tuż po wydaniu "Skeleton Tree" czuł, jakby śpiewał o swojej żonie, która dalej "była uwięziona w bursztynie z żalu".

Nick Cave zagra koncert w Polsce w 2020 roku

Nick Cave powróci do Polski na swój kolejny koncert już w 2020 roku. Muzyk zagra w Arenie Gliwice 28 maja. Artysta w ramach trasy odwiedzi także Glasgow, Manchester, Dublin oraz Paryż. Cave będzie promował swój najnowszy album "Ghosteen" z 2019 roku. W rankingu Antyradia.pl, krążek znalazł się wśród najlepszych płyt minionego roku. 

Zobacz też: Nick Cave: Po śmierci mojego syna odczuwałem emocjonalny chaos 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.