16.01.2017 11:26

Nick Cave wystąpił pierwszy raz od śmierci syna

14 lipca 2015 w Ovingdean Gap zginął 15-letni Arthur. Od tego czasu jego ojciec unikał dziennikarzy oraz sceny, a swoje przemyślenia po śmierci syna postanowił zawrzeć w muzyce.

Nick Cave wystąpił pierwszy raz od śmierci syna
foto: kadr z wideo

9 września 2016 roku ukazała się najnowsza płyta Nicka Cave'a zatytułowana „Skeleton Tree”, która stała się następcą płyty „Push the Sky Away” z 2013 roku. Zespół nie wydał singli, za to pokazał film 3D „One More Time With Feeling”, który wyreżyserował Andrew Dominik. Obraz pojawił się 8 września 2016 roku w kinach, a narratorem tej opowieści jest sam Cave, w obrazie pojawiła się również kapela. 

Płyta stała się próbą pogodzenia się Nicka Cave'a ze śmiercią jego 15-letniego syna Arthura w 2015 roku. Nastolatek był pod wpływem LSD i spadł z klifu. Od tamtego czasu muzyk nie udzielał wywiadów, jak również unikał sceny.

To się zmieniło dopiero 13 stycznia 2017 roku podczas pierwszego koncertu artysty w ramach promocji najnowszego krążka. Występ odbył się w Hobart w Australii. Zobaczcie nagrania z tego wydarzenia, podczas którego po raz pierwszy zabrzmiały nowe utwory Cave'a:

Jakie jeszcze utwory wybrzmiały tego dnia?

Setlista:

 1. Jesus Alone
 2. Tupelo
 3. Red Right Hand
 4. Mermaids
 5. From Her to Eternity
 6. The Weeping Song
 7. Higgs Boson Blues
 8. Girl in Amber
 9. Anthrocene
 10. Magneto
 11. Jubilee Street
 12. Jack the Ripper
 13. The Mercy Seat
 14. Distant Sky
 15. Skeleton Tree

  Bis:

 16. I Need You
 17. Nobody's Baby Now
 18. Into My Arms
 19. The Ship Song
 20. People Ain't No Good
 21. Stagger Lee
 22. Push the Sky Away

Co więcej muzyk udzielił pierwszego wywiadu od momentu śmierci syna, w którym opowiedział m.in. o tym, jak rozpoczął nagrania „Skeleton Tree”:

"

Wejście do studia w Paryżu nie było dobrym pomysłem i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał robić czegoś podobnego. Doszło do tego kilka miesięcy po śmierci Arthura. To było za wcześnie, ale to było ważne. Wiesz, życie toczy się dalej. To było szalone i przerażające, naprawdę. "

Cave wspomniał również o tym, jak widzowie zareagowali na nowy film:

"

Widziałem rzeczy, które ludzie pisali w social mediach... sposób, w jaki film otworzył osoby, które straciły kogoś kogo kochali i głęboko w sobie miały to cierpienie. To było bardzo mocne doświadczenie, które coś zmieniło we mnie oraz Susie i zatrzymało to poczucie beznadziei, które czuliśmy przez ten cały czas. Mieliśmy wrażenie, że zrobiliśmy coś dobrego dla Arthura i umieściliśmy pamiętać o nim wśród gwiazd na niebie. "

Jak oceniacie występ Nicka Cave'a?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Nick Cave