04.03.2016 13:17

Nicko McBrain pokazał swoją nową perkusję

Perkusista Iron Maiden pochwalił się nowym instrumentem. Zobaczcie, na czym zagra na najbliższej trasie.

Nicko McBrain pokazał swoją nową perkusję
foto: kadr z wideo

Trasa koncertowa promująca „The Book of Souls” już się rozpoczęła i nie ma przed nami tajemnic. Widzieliśmy Ed Force One zespołu, wiemy też, jakie gadżety kupimy przed występami w sklepiku Bruce'a Dickinsona i spółki. Teraz mamy okazję zobaczyć na własne oczy nowy zestaw perkusyjny Nicko McBraina.

Jego świeży nabytek to Sonor SQ2 przygotowany przez tę firmę specjalnie na jego potrzeby. Perkusista wrócił tym samym do starych przyzwyczajeń: McBrain współpracował z marką do 1992 roku, kiedy związał się z londyńskim Premierem.

"

Niestety, z biznesowego punktu widzenia nie wszystko poszło po myśli Premiera i w 2015 roku zostałem praktycznie bez firmy perkusyjnej. Moją pierwszą myślą był więc telefon do Karla-Heinza Menzela z Sonor, żeby dowiedzieć się, czy przyjąłby mnie z powrotem. "

Menzel wysłuchał błagań muzyka i zgodził się na spotkanie w Niemczech. Perkusista udał się wraz ze swoim menedżerem do słynącego z uzdrowiska miasteczka Bad Berleburg w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ku własnemu zdziwieniu, McBrain spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem, a dyrektor firmy zgodził się spełnić wszystkie jego życzenia.

"

Najdziwniejsze, ale zarazem najwspanialsze w tym wszystkim było to, że gadaliśmy ze sobą, jak gdybyśmy nigdy się nie rozstali. A przecież minęło 20 lat! Powiedziałem, że chciałbym dokładnie tego samego, co wtedy: te same wymiary, to samo drewno. Zrobili dla mnie nawet więcej, ale tego nie mogę Wam zdradzić. To coś naprawdę wyjątkowego. "

Muzyk jest bardzo zadowolony ze swojego nowego zestawu perkusyjnego i mówi o nim w samych superlatywach. Zdobył się nawet na wyznanie, że prawdopodobnie instrument pobije ten, którego używał na trasie promującej „Somewhere In Time”. Tamten zestaw został wykonany na specjalne zamówienie McBraina, a rękę do niego przyłożył sam Menzel. Dzięki temu już wtedy między nim a firmą Sonor zawiązała się szczególna więź.

Perkusista wypowiedział się też na temat swojego unikalnego stylu, jaki wypracował na przestrzeni lat.

"

Moja technika polega na zgraniu ze świetnymi basistami. Stąd wywodzi się mój styl. Dawniej starałem się upiększać moje granie. Występowałem w trzyosobowych składach jak u Pata Traversa. W takiej konfiguracji musisz wypełniać przestrzeń, nie wystarczy tylko osiąść na rytmach. Potrzeba perkusyjnego feelingu jak u Gingera Bakera występującego z Cream. "

Powyższe słowa przekonują tylko, w jak rzetelny sposób podchodzi do swojej pracy Nicko McBrain. Po takich wyznaniach nie sposób się dziwić, że muzyk nie jest fanem elektronicznych perkusji, a jego serce pozostaje wierne starej szkole.

Jak Wam się podoba jego nowy instrument?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Iron Maiden Nicko McBrain