Nie żyje Daniel Johnston. Jego utwory wykonywali Tom Waits, Pearl Jam, Sonic Youth

12.09.2019 09:38
Nie żyje Daniel Johnston. Jego utwory wykonywali Tom Waits, Pearl Jam, Sonic Youth Fot. . kadr z wideo Hi, How Are You Daniel Johnston? (Short Film- 2015)

Wpływowy piosenkarz, tekściarz i rysownik zmarł 11 września 2019 roku. Twórca zyskał rozgłos dzięki Kurtowi Cobainowi.

Daniel Johnston był ikoną lat 80. Muzyk współpracował z takimi artystami jak Tom Waits, Sonic Youth, Pearl Jam, David Bowie czy Beck. Artysta nagrał masę albumów, które w większości rejestrował na domowym magnetofonie. Jego prosta i szczera muzyka była inspiracją dla wielu twórców.

Nie żyje Daniel Johnston. Jego utwory wykonywali Tom Waits, Pearl Jam, Sonic Youth

Muzyk wychowywał się w Sacramento i już od dziecka wykazywał zainteresowanie muzyką. Daniel zajął się komponowaniem piosenek w liceum. Nagrywał wówczas wokale i pianino na boomboxie. Johnston zrezygnował ze studiowania na Uniwersytecie w Zachodnim Teksasie. Powodem było zapisanie się do programu artystycznego na Uniwersytecie w Kent. Wtedy właśnie nagrał swój pierwszy album "Songs of Pain".

Przeczytaj także

W 1985 roku wystąpił w MTV w programie "The Cutting Edge", w którym zaprezentował swoją twórczość. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpoznano u niego psychozę maniakalno-depresyjną. Według niektórych manie rozpoczęły się po koncercie Butthole Surfers, po którym zażył LSD. Wówczas jego obsesją stał się lęk przed szatanem.

Informacje o śmierci Daniela Johnstona potwierdził były menadżer artysty, Jeff Tartakov. Jak podaje Telegraph, rodzina opublikowała oświadczenie:

Rodzina Johnstonów jest głęboko zasmucona śmiercią ich brata, Daniela Johnstona. Zmarł nad ranem z przyczyn naturalnych w swoim domu w Houston w Teksasie. Daniel był wokalistą, twórcą tekstów, artystą i przyjacielem. Przez większość swojego życia zmagał się z problemami psychicznymi [...]. Zainspirował masę fanów, artystów i pisarzy piosenek [...].

Daniel zyskał prawdziwy rozgłos dzięki Kurtowi Cobainowi, który w 1992 roku pojawił się w koszulce z nadrukiem okładki płyty Johnstona "Hi ,How Are You?". W tamtym okresie muzyk przebywał w szpitalu psychiatrycznym. To jednak nie przeszkodziło mu w dalszym komponowaniu. W 2002 roku został zaproszony przez Dawida Bowiego, żeby wykonać piosenki na Meltdown Festival w Queen Elizabeth Hall w Londynie.

Zobacz także: Najlepsze występy Nirvany - TOP 10

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.