26.02.2020 14:42

Nie żyje David Roback, ikona psychodelii i założyciel zespołu Mazzy Star

Jak podaje jego agent, David Roback, założyciel wpływowych zespołów Mazzy Star, Opal oraz Rain Parade, zmarł w wieku 61 lat. Przyczyna śmierci artysty nie jest znana. 

Nie żyje David Roback, ikona psychodelii i założyciel zespołu Mazzy Star
foto: materiały prasowe/Capitol

Roback zaczynał karierę w zespołach Rain Parade i Opal, jednak żaden z nich nie był wielkim sukcesem. W trakcie jednej z tras koncertowych drugiego z zespołów, grupę opuściła basistka i wokalistka Kendra Smith. Zastąpiła ją Hope Sandoval, a duet zmienił nazwę na Mazzy Star. Grypa podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records i w 1993 roku doczekała się nieoczekiwanego hitu "Fade Into You". 

Nie żyje David Roback

Roback i Sandoval nie wykorzystali jednak swojego momentu w świetle i kolejny album wydali dopiero w roku 1996, a następnie zakończyli swoją działalność. Od tamtego momentu Roback współpracował z wokalistką Beth Orton oraz szkockim gitarzystą folkowym Bertem Janschem.

Renesans popularności zespołu przyniósł rok 2009, kiedy "Into Dust" został użyty przez firmę Virgin Media w ich kampanii marketingowej. Ten sam utwór Mazzy Star pojawił się w zwiastunie "Gears of War 3", a przebój wrócił na listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii.

David Roback zmarł 25 lutego 2020 roku w Los Angeles. Przyczyna jego śmierci pozostaje nieznana. 

Tagi: Rock News