08.10.2015 10:09

Nie żyje Gail Zappa, wdowa po Franku Zappie. Miała 70 lat

Przez 22 lata po śmierci artysty opiekowała się jego muzycznym dziedzictwem. 7 października 2015 roku zmarła była żona Franka Zappy.

Nie żyje Gail Zappa, wdowa po Franku Zappie. Miała 70 lat
foto: Associated Press/ East News

Gail Zappa zmarła wieku 70 lat w swoim domu w Los Angeles po długiej walce z rakiem płuc. Zanim została żoną słynnego muzyka miała na nazwisko Sloatman. Urodziła się 1 stycznia 1945 roku. Swojego przyszłego męża poznała w 1966 roku, dzięki wspólnemu przyjacielowi, piosenkarzowi Bobby'emu Jamesonowi. 

Para pobrała się 21 września 1967 roku, kiedy Gail była w ciąży z pierwszym dzieckiem - Moon Zappą. Małżeństwo miało potem jeszcze trójkę dzieci - Dweezila, Ahmeta i Divę.

Od śmierci Franka Zappy w 1993 roku Gail nadzorowała wydawanie jego nagrań, wznowień płyt oraz dysponowała prawem do wykorzystania wizerunku. 

W lipcu 2015 roku pojawiła się informacja, że w 2017 roku do kin ma trafić dokument o życiu i twórczości Franka Zappy. Rodzina wyraziła zgodę na produkcję, a Gail powiedziała, że jest bardzo zadowolona z tego powodu. Wdowa zgodziła się udostępnić materiały z prywatnego archiwum muzyka, w tym niepublikowane wcześniej nagrania, wykonania koncertowe oraz wywiady. 

Byłej żonie muzyka udało się też doprowadzić m.in. do wydania koncertów męża, które odbyły się w klubie Roxy Theatre w Hollywood 8, 9 i 10 grudnia 1973 roku. Film dokumentujący to wydarzenie, „Roxy: The Movie” trafi na DVD i Blu-ray 30 października 2015 roku. 

Po śmierci Gail na stronie zappa.com pojawiło się oświadczenie rodziny, w którym napisano, że „entuzjastycznie wykonywała rolę strażniczki twórczości swojego męża po jego śmierci”.

"

Starała się zadbać o dziedzictwo, które pozostawił po sobie jeden z najważniejszych kompozytorów i muzyków XX wieku. (...) Jej cięta inteligencja, niezapomniany uśmiech i burza włosów pozostawią po sobie niezapomniany ślad.   "

Rodzina zadecydowała, że to jedyna informacja, jaka zostanie przekazana opinii publicznej.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Frank Zappa