07.02.2020 08:43

Nie żyje Romuald Lipko. Przyczyną śmierci muzyka Budki Suflera był nowotwór

6 lutego 2020 roku odszedł legendarny członek Budki Suflera - Romuald Lipko. Muzyk od kilku miesięcy walczył z rakiem. Miał 69 lat.

Romuald Lipko
foto: Artur Zawadzki/REPORTER

Odeszła legenda polskiej muzyki rockowej. 6 lutego 2020 roku tuż przed północą zmarł Romuald Lipko. Muzyk Budki Suflera chorował na raka wątroby. Niestety nowotwór był silniejszy. Lipko zmarł w wieku 69 lat.

Nie żyje Romuald Lipko z Budki Suflera

O śmierci Lipki poinformowali muzycy Budki Suflera. Smutna informacja pojawiła się na oficjalnym fanpage'u zespołu.

Romuald Lipko przyszedł na świat 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. Od dziecka interesował się muzyką. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej oraz liceum muzycznego, z którego został wyrzucony za udział w programie telewizyjnym. Był współzałożycielem zespołu Budka Suflera, który powstał na początku lat 70., początkowo pełniąc rolę basisty. Dopiero jakiś czas później został klawiszowcem grupy. Był głównym kompozytorem utworów Budki Suflera. Jednymi z pierwszych kompozycji stworzonych dla Budki były utwory "Piosenka, którą być może napisałby Artur Rimbaud", "Zdarzenie" czy "Biały demon". W 1978 roku, po odejściu Krzysztofa Cugowskiego został liderem zespołu. Tę funkcję pełnił do 1984 roku.

Budka Suflera
Budka Suflera
Przeczytaj także Budka Suflera miała zagrać z Ozzym Osbournem: Bardzo żałujemy, że do tego nie doszło

Mimo ogromnego stażu w Budce Suflera, Lipko współpracował również z innymi muzykami, między innymi wokalistkami. Był autorem piosenek dla Anny Jantar, Urszuli, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Izabeli Trojanowskiej, Barbary Sikorskiej, Ireny Santor, Eleni czy Maryli Rodowicz. Podsumowanie pracy muzyka poza Budką jest wydana w 2005 roku płyta "Przeboje Romualda Lipko". Romuald Lipko był również członkiem honorowym Klubu Muzycznego im. Anny Jantar.

Budka Suflera
Budka Suflera
Przeczytaj także Budka Suflera wraca do koncertowania bez Cugowskiego. Wokalista: Będę musiał coś z tym zrobić

W 2015 roku założył zespół Romuald Lipko Band, w którym śpiewali między innymi Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak czy Grzegorz Wilk. Nie ograniczał się jednak tylko do muzyki. W 2016 roku założył spółkę Muzyczne Alkohole, która rok później wypuściła na rynek wódkę marki Jolka, Jolka pamiętasz.

Lider Budki Suflera ma raka
Lider Budki Suflera ma raka
Przeczytaj także Lider Budki Suflera walczy z nowotworem: "Jest realna szansa zwycięstwa w tej trudnej walce"

Pierwsze oficjalne informacje o chorobie nowotworowej muzyka Budki Suflera pojawiły się w lipcu 2019 roku. Lipko przeszedł wówczas operację przeszczepu wątroby. Niestety próby lekarzy nie zdołały pokonać raka. Prawdopodobnie zapowiedziane na rok 2020 koncerty reaktywowanej niedawno Budki Suflera nie dojdą do skutku. Pierwszy miał się odbyć 14 lutego 2020 roku w Lublinie.

Romuald Lipko
Romuald Lipko
Przeczytaj także Romuald Lipko z Budki Suflera przeszedł poważną operację. Opublikował oświadczenie o stanie zdrowia

Zobacz też: „Takie tango” Budki Suflera w metalowej wersji

Tagi: Rock News Budka Suflera