Nie żyje Vangelis. Kompozytor stworzył muzykę do "Łowcy androidów" i "Rydwanów ognia"

19.05.2022 21:32
Vangelis Fot. GEORGES BENDRIHEM/AFP/East News

W wieku 79 lat zmarł Vangelis, legendarny kompozytor, który stworzył ścieżkę dźwiękową m.in. do filmów "Gorzkie Gody" czy "Łowcy Androidów".

Jak podaje PAP, nie żyje grecki muzyk, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej oraz filmowej m.in. do obrazów "Rydwany ognia", "Łowca androidów" i "Gorzkie gody". Vangelis zmarł w wieku 79 lat.

Polecamy

Nie żyje Vangelis. Kompozytor stworzył muzykę do "Łowcy androidów" i "Rydwanów ognia"

Media donoszą, że Vangelis zmarł 17 maja w szpitalu we Francji. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci, ale muzyk niedawno trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem.

Vangelis urodził się jako Evangelos Odysseas Papathanassiou 29 marca 1943 r. w niewielkiej miejscowości w pobliżu greckiego miasta Wolos, nigdy nie odebrał żadnej formalnej edukacji muzycznej. Jak podaje PAP, już jako czterolatek miał tworzyć pierwsze utwory. Dwa lata później odbył się jego pierwszy recital przed 3 tys. publicznością.

W latach 60. i 70. był gwiazdą pop, założycielem grupy Formix - formacji wzorowanej na stylu Beatlesów, która osiągnęła sporą popularność w Grecji. Następnie, m.in. razem z Demisem Roussosem utworzył zespół Aphrodite’s Child - to właśnie Vangelis napisał przebój Roussosa „Rain and Tears”.

Z czasem zaczął iść w stronę coraz większego indywidualizmu. Pierwszym zwiastunem przełomu był album „666”, którego tytuł nawiązywał do Apokalipsy św. Jana. Jego eksperymentatorski, psychodeliczny charakter znacznie odbiegał od dotychczasowej estetyki Aphrodite’s Child i musiał spowodować rozłam wśród muzyków zespołu.

Komponował albumy solowe (do najsłynniejszych należą „Heaven and Hell”, „Albedo 0.39”, „Spiral”, „Mask”, „Direct”, „The City”, i „Voices”), muzykę filmową, monumentalne utwory angażujące chór i orkiestrę symfoniczną, kompozycje klasyczne i awangardowe. Vangelis za muzykę skomponowaną na potrzeby „Rydwanów ognia” (1981) w reżyserii Hugh Hudsona otrzymał jedynego w swoim dorobku Oscara.

Grecki kompozytor nie dał się namówić na napisanie muzyki do filmu „Blade Runner 2049” (ścieżka dźwiękowa Vangelisa do „Łowcy androidów” Ridleya Scotta z 1982 r. jest uważana za kamień milowy i przełom w sposobie myślenia o muzyce filmowej), ale pochwalił efekt współpracy Hansa Zimmera i Benjamina Wallfischa.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.