07.12.2018 09:54

Nie żyje angielski wokalista, twórca jednej z najważniejszych grup punkowych lat 70.

Wokalista i założyciel jednego z kluczowych zespołów punkrockowych pierwszej generacji zmarł w wieku 63 lat. 

Pete Shelley
foto: Steve Richards / Rex Features/EAST NEWS

Grupa Buzzcocks to punkowy zespół z Wielkiej Brytanii, który wywarł ogromny wpływ na muzyczną scenę Manchesteru. W późniejszych latach stał się także inspiracją dla rodzącego się ruchu alternatywnego indie. Formacja powstała w 1976 roku i za sprawą singli zebranych na "Singles Going Steady" szybko zdobyła przychylne opinie krytyków. Zespół pożegnał właśnie swojego wokalistę i założyciela, Pete'a Shelley'a.

Pete Shelley z Buzzcocks nie żyje

6 grudnia 2018 roku sieć obiegła informacja, że założyciel grupy Buzzcocks, Pete Shelley nie żyje. Informację potwierdził zespół, który umieścił pożegnalny post na Facebooku:

"

Z wielkim smutkiem potwierdzamy śmierć Pete'a, jednego z najbardziej wpływowych i płodnych kompozytorów oraz współzałożyciela punkowego zespołu Buzzcocks. Jego muzyka inspirowała całe pokolenia muzyków, a kariera trwała pięć dekad. Zarówno działalność zespołowa, jak i solowa, cieszyła się uznaniem przemysłu muzycznego i słuchaczy na całym świecie. "

Z kolei brat Pete'a, Gary John Mcneish dodał, że przyczyną śmierci muzyka był zawał serca. Muzyk zmarł w wieku 63 lat w domu w Estonii, w którym mieszkał z rodziną.

Zespół Buzzcocks wydał ostatnią płytę w 2014 roku. W obecnej sytuacji ich dalsza działalność stanęła pod znakiem zapytania. Grupa obiecała, że niedługo zabierze głos w tej sprawie i wyda dłuższe oświadczenie.

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News