24.01.2016 10:43

Nie żyje basista Rainbow i Dio. Miał 68 lat

Odszedł od nas Jimmy Bain. Basista był najbardziej znany z nagrań z grupami Rainbow oraz Dio.

Nie żyje basista Rainbow i Dio. Miał 68 lat
foto: Dana Wullenwaber, CC-BY-SA-2.0.

Nie zostały podane przyczyny śmierci muzyka. Można jednak podejrzewać przedawkowanie narkotyków. Bain jeszcze w 2012 roku został aresztowany w Burbank w Kalifornii za jazdę pod wpływem substancji odurzających.

Informację o odejściu basisty podał m.in. Simon Wright, ex-perkusista Dio:

Od 2013 roku Jimmy Bain był członkiem zespołu Last In Line, który tworzył razem z kolegami z kapeli Ronniego Jamesa Dio, czyli z Vivianem Campbellem i Vinnym Appicem, a także z wokalistą Andrew Freemanem.

Muzyk zagrał na siedmiu albumach Dio w tym na debiutanckim „Holy Diver”. W jednym z udzielonych wywiadów przyznał, że działalność w zespole była dla niego czymś wyjątkowym:

"

Kiedy zaczynaliśmy przy „Holy Diver” wiedzieliśmy, że jest w tym coś magicznego. Napisałem sporą część zawartości pierwszych dwóch płyt, ale z czasem było coraz trudniej coś wymyślić. Wszyscy uważaliśmy, że album „The Last in Line” był zbyt gładki, ale wszystko mi się na nim podobało począwszy od okładki. Trasy zawsze były świetne. Słynąłem z tego, że nawet jak byłem naszprycowany, to byłem w stanie dalej grać. Stało się to częścią show. Ronnie i ja wkurzyliśmy się parę razy na siebie, ale zawsze odprowadzał mnie do limuzyny. Dopóki grałem koncerty, byłem kreatywny i tworzyłem muzykę nic nie miało znaczenia. "

Jimmy Bain udzielał się również przy dwóch solowych płytach Phila Lynotta, był także basistą Gary'ego Moore'a na krążku „Dirty Fingers” oraz zagrał w utworze „With Love” na płycie Thin Lizzy.

Posłuchajcie wykonania „Holy Diver” na żywo z Jimmym Bainem na basie:

Łączymy się w bólu z najbliższymi muzyka.

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Dio Rainbow